Bowling

State Youth Tournament

at Helena

Final Results

Team, division 1, handicapped: 1. Westside 2 Plus, Missoula, 2,824; 2. Pink Fluffy Unicorn, Billings, 2,823; 3. DJZ'S, Billings, 2,755; 4. Glacier Hi Rollers, Columbia Falls, 2,663; Cedar Park Lanes, 2,648, Anaconda;

Team, division 2, handicapped: 1. Spare Wars, Cut Bank, 2,942; 2. Da Boyz, 2,793, Cut Bank; 3. BECC, Great Falls, 2,784; 4. Bozeman Bowl, 2,761, Manhattan; 5. Sidney Strikers, 2,742; Sidney.

Team, division 3, handicapped: 1. Fireballs, 2,811, Billings, Billings; 2. Class Act, 2,771, Troy; 3. Lane Strikers, 2,752, Sidney; 4. Thunderbolts, 2,738, Helena; 5. Rebels, 2,674, Livingston;

Team, division 4, handicapped: 1. M & L Apartments, 2,792, Chinook; 2. LA2, 2,771, Laurel; 3. Fort Benton, 2,757, ,Helena; 4. Livinston Strikers, 2,730, Livingston; 5. Lightening Strikers, 2,724, Gildford.

Doubles, division 1, handicapped: 1. Bunk Hope/Croskrey Nolan, 1,579, Great Falls; 2. Bunk Hope/Strobel Brek, 1,555,Billings; 3. Cavazos Justin/Hinds Evan M.,1,480, Butte; 4. Nagel Jorrell/Bunk Dallas, 1,467, Billings; 5,Bunk Hope/Forthofer Lucas A., 1,445, Billings;

Doubles, division 2, handicapped: 1. Cihak, Tennille/Parkins, Carter, 1,535, Billings; 2. Sarisky Jonathon/Gubler Cole M., 1,478, Livingston; 3. Toepke Ayden/ Veltkamp Sydney, 1,476, Manhattan; 4. Volkman Peyton McMullan Jacqualyn M. 1,435, Cut Bank; 5. Krapf Kaven/McMullan Jacqualyn, 1,432, Cut Bank.

Doubles, division 3, handicapped: 1. Toepke, Ayvre/Day, Payton, 1,488, Manhattan; 2. Poland, Christian/Edwards, Isaiah, 1,442, Helena; 3. Danielson, Lexxy/Defilippis, Dominic, 1,401, Butte; 4. Lubick, Chase/Alberty, Jackson, 1,400, Butte; 5. Fisher, Gunnar/Harper, Nicholas, 1,393, Troy.

Doubles, division 4, handicapped: 1. Collins, Rylin/Nordboe, Jefferson, 1,457, Chinook; 2. Snow, Griffin/Hartman, Gunnar, 1,420, Billings; 3. Paulsen, Izabelle/ Cole, Kylie, 1,414,Troy; 4. Gosnell,Cameron/Cihak, Michael, 1,412, Billings; 5. Stevenson, Josie/Fraser Ashur, 1,408,Gildford;

Singles, division 1, handicapped: 1. Strobel, Brek, 789, Billings; 2. Bunk Hope, 782, Billings; 3. Kazmierowski Christopher, 760, Helena; 4. Croskrey Nolan, 747, Great Falls; 5. Moore Emmett, 740, Billings.

Singles, division 2, handicapped: 1. Hoppman, Maverick, 843, Laurel; 2. VanDyken, Samantha, 782, Manhattan; 3. Shipley, Ashton, 779, Helena; 4. DeZort, Braden, 738, Cut Bank; 5. Browne, Devon, 737, Livingston.

Singles, division 3, handicapped: 1. Veltkamp, Sydney, 796, Manhattan; 2. Volkman, Peyton, 791, Cut Bank; 3. Murphy, Christopher, 754, Helena; 4. Moore, Brittney, 752, Cut Bank; 5. Gosnell, Talen, 746, Billings.

Singles, division 4, handicapped: 1. Och, Evangeline, 798, Helena; 2. Defilippis, Dominic, 776, Butte; 3. Gonzales Jackson, 767, Livingston; 4. Nordboe Jefferson, 764, Chinook. 5. Moses Anthony, 754, Anaconda.

All Events, division 1, handicapped: 1. Strobel, Brek, 2,474, Billings; 2. Hinds, Evan, 2,292, Butte; 3. Gallagher Jeremy, 2,202, Billings; 4. Nagel Jorrell, 2,154, Billings; 5. Croskrey Nolan, 2,138, Great Falls.

All Events, division 1, scratch: 1. Strobel, Brek, 1,892, Billings; 2. Hawk, Michael, 1,888, Missoula; 3. Croskrey, Nolan, 1,880, Great Falls; 4. Gallagher, Jeremy, 1,848, Billings; 5. Hinds, Evan, 1,839, Butte.

All Events, division 2, handicapped: 1. Shipley, Ashton, 2,271, Helena; 2. Bingham,Tyson, 2,215, Billings; 3. Toepke, Ayden, 2,202, Manhattan; 4. VanDyken, Samantha, 2,196, Manhattan;5. Day, Payton, 2,190, Manhattan; 5. Gubler, Cole,2,190, Livingston.

All Events, division 2, scratch: 1. Shipley, Ashton, 1,518, Helena; 2. Bingham, Tyson, 1,462, Billings; 3. Browne, Devon, 1,392, Livingston; 4. Gubler, Cole, 1,389, Livingston; 5. Balcerzak, Alexander, 1,368, Helena.

All Events, division 3, handicap: 1. Veltkamp, Sydney, 2,261, Manhattan; 2. Volkman, Peyton, 2,226, Cut Bank; 3. Gosnell, Talen, 2,182, Billings; 4. Krapf, Kaven, 2,173, Cut Bank; 5. Carpenter, Tanner, 2,170, Sidney.

All Events, division 3, scratch: 1. Veltkamp, Sydney, 1,322, Manhattan; 2. Parkins, Carter, 1,226, Billings; 3. Higgins, Brianne, 1,168, Cut Bank. 4. Volkman, Peyton, 1,158, Cut Bank; 5. Krapf, Kaven, 1,114, Cut Bank; 5. Hurning Tyler, 1,114, Livingston.

All Events, Division 4, handicap: 1. Nordboe, Jefferson, 2,293, Chinook; 2. Moses Anthony, 2,210, Anaconda; 3. Willyerd, Wyatt, 2,156, Livingston; 4. Gonzales Jackson, 2,120, Livingston; 5. Gosnell Cameron, 2,110, Billings.

All Events, Division 4 Scratch: 1. Moses, Anthony, 1,061, Anaconda; 2. Kazmierowski, Marcela, 931, Helena; 3. Garcia, Arianna, 902, Butte; 4. Allen, Rielly, 901, Manhattan; 5. Balcerzak, Kylie, 898, Helena.

Division 1 Scratch Doubles/Singles: 1. Hawk, Michael, 1,292, Missoula; 2. Croskrey, Nolan, 1,270, Great Falls; 3. Strobel, Brek, 1,269, Billings; 4. Cox, Caylor, 1,246, Billings; 5. Garner, Brady, 1,227, Butte.

Division 2 Scratch Doubles/Singles: 1. Shipley, Ashton, 1,019, Helena; 2. Humphries, Kayden, 947, Helena; 3. Balcerzak, Alexander, 921, Helena; 4. Bingham, Tyson, 918, Billings; 5. Hoppman, Maverick, 892, Laurel.

Division 3 Scratch Doubles/Singles: 1. Higgins, Brianne, 837, Cut Bank; 2. Volkman, Peyton, 809, Cut Bank; 3. Moore, Brittney, 806, Cut Bank; 4. George, Dillon, 775, Helena; 5. Krapf, Kaven, 752, Cut Bank.

Division 4 Scratch Doubles/Singles: 1. Alberty, Jackson, 627, Butte; 2. Kazmierowski, Marcela, 626, Helena; 3. Balcerzak, Kylie, 611, Helena; 4. Dupler,Lucas, 606, Helena; 5. Andersen, Harper, 587, Laurel.

Team, Division 5, Handicapped: 1,Fort Benton, 1,847, Fort Benton; 2,Misplits, 1,838, Sidney; 3,Helena Pin Busters,3,1,766, Helena; 4,Helena Gutter Rats, 1,731, Helena; 5,Pin Smashers, 1,708, Helena.

Doubles, Division 5, Handicapped: 1,Eury Laykah M./Pierce Riley G. , 937, Sidney; 2,Kline Annabelle M./Flugge Carter J. , 929, Helena; 3,Runnion Ellie E./Saccheri Payton A. , 924, Helena; 4,Black Hannah L./Sampson Weston B. ,6,914, Sidney; 5,Bowers Everett R./Runnion Ellie E., 905, Helena;

Singles, Division 5, Handicapped: 1,Mauer Shane C. ,1,499, Livingston; 2,Pierce Riley G., 498, Sidney, MT3,Black Hannah L., 497, Sidney; 4,Harper Delanie K., 474, Livingston; 5,Rae Chrysantha M., 472, Helena.

All Events, Division 5 Handicap, Handicapped: 1,Pierce Riley G., 1,486, Sidney; 2,Black Hannah L., 1,429, Sidney; 3,Mauer Shane C.,1,407, Livingston; 4,Gliko Remmie E., 1,379, Fort Benton; 5, Eury Laykah M., 1,358, Sidney.

All Events, Division 5 Scratch, Scratch: 1,Pierce Riley G., 703, Sidney; 2,Sampson Weston B., 620, Helena; 3,Groth Conrad  ,4,538, Helena; 4,Saccheri Payton A., 517, Helena; 5,Eury Laykah M., 506, Sidney;

Scr Doubles/Singles, Division 5 Scratch, Scratch: 1,Pierce Riley G., 481, Sidney; 2,Sampson Weston B., 420, Helena; 3,Groth Conrad, 365, Helena; 4,Saccheri Payton A., 358, Sidney; 5,Eury Laykah M., 327, Sidney.

Load comments