State Cross Country 

Saturday

UM Golf Course

Class AA

BOYS

Team scores: Bozeman 65, Missoula Hellgate 128, Billings Senior 136, Glacier 137, Sentinel 145, Billings West 148, Great Falls CMR 164, Helena 170, Helena Capital 212, Flathead 260, Billings Skyview 261, Great Falls 264, Butte 336, Big Sky 370.

Top 20 individuals

Ben Perrin, Flathead, 15:43.60; Simon Hill, Glacier, 15:55.79; Aren Alexander-Battee, Glacier, 15:59.12; Gordon Gentry, CMR, 16:03.08; Ian Curtis, Hellgate, 16:11.96; Xander Danenhauer, Bozeman, 16:18.46; Brooks Peters, Bozeman, 16:19.94; Jesse Dimich-Louvet, Billings Senior, 16:20.15; Jesse McMurtrey, Helena Capital, 16:24.49; Connor O'Hara, CMR, 16:26.11; Caleb Hornung, Billings West, 16:28.71; Jonathan Wheeler, Bozeman, 16:29.18; Dax Summers, Hellgate, 16:29.39; Mckay Hunter, Sentinel, 16:32.91; Andrew Holleman, Bozeman, 16:34.26; Jonah Fisher, Helena, 16:34.98; Owen Smith, Billings Senior, 16:35.16; Lukas Horejsi, Hellgate, 16:39.04; James Lefevre, Billings Skyview, 16:41.07; Alex Koehn, Billings West, 16:43.20.

GIRLS

Team scores: Hellgate 37, Bozeman 57, Billings Senior 85, Helena 116, Flathead 130, Billings West 206, Billings Skyview 235, Sentinel 245, Big Sky 245, Glacier 263, Butte 273, Helena Capital 276, Charles M Russell 286, Great Falls 361

Top 20 individuals

Tiahna Vladic, Senior, 17:40.71; Terra Trom, Bozeman, 18:03.50; Ember Stratton, Hellgate, 18:09.78; Alex Moore, Bozeman, 18:17.65; Elise Sterns, Hellgate, 18:22.67; Ella Degrandpre, Hellgate, 18:33.85; Elena Vandersloot, Senior, 18:43.55; Abby Kendrick, Hellgate, 18:44.13; Riley Moore, Bozeman, 19:00.02; Jaylyn Hallgrimson, Senior 19:00.04; Emberlyn Hoffman-Gaschk, Skyview, 19:03.81; Tori Norland-Gillespie, Flathead, 19:08.61; Katie Munro, Hellgate, 19:15.31; Mackenzie Dean Charles M Russell, 19:18.69; Madeline Swanberg, Hellgate, 19:19.04; Wren Climburg, Hellgate, 19:24.58; Grace Glibreth, Bozeman, 19:24.14; Rylie Schoenfield, Helena, 19:29.50; Jasmine Wilkerson, Helena, 19:31.41

Class A

BOYS

Team scores: Columbia Falls 76, Hardin 107, Laurel 110, Lewistown 115, Corvallis 189, Frenchtown 204, Belgrade 205, Hamilton 216, Havre 250, Ronan 262, Polson 274, Whitefish 291, Miles City 310, Livingston 335, Glendive 343, Billings Central 356, Browning 478, Dillon 485, Libby 541, Stevensville 606, Sidney 615.

Top 20 individuals

Levi Taylor, Laurel, 16:18.24; Sam Fulbright, Lewistown, 16:28.79; Joe Lamb, Columbia Falls, 16:42.20; Seth Umbriaco, Columbia Falls, 16:44.99; Will Flowers, Corvallis, 16:48.15; James Normandeau, Ronan, 16:53.76; Luke Lutz, Frenchtown, 17:02.52; Tyler Schmautz, Frenchtown, 17:05.19; Colter Kirkland, Hamilton, 17:06.43; Mason Sloan, Polson, 17:09.48; James Role, Columbia Falls, 17:10.61; Wyatt Ostler, Laurel, 17:15.89; Jaxon McCormick, Hardin, 17:16.09; Brian Healy, Corvallis, 17:16.65; Jesse Shaske, Frenchtown, 17:19.36; Ryker Melton, Lewistown, 17:27.66; Trajan Hill, Hardin, 17:29.19; Haden Wilson, Laurel, 17:29.84; Miles Vrentas, Whitefish, 17:30.85; Aidan Jarvis, Columbia Falls, 17:31.05.

GIRLS

Team Scores: Hardin 56, Whitefish 73, Corvallis 120, Frenchtown 168, Polson 180, Columbia Falls 182, Laurel 186, Dillon 189, Havre 192, Hamilton 229, Belgrade 238, Lewistown 368, Glendive 379, Browning 459, Miles City 479, Libby 507, Billings Central 519, Ronan 542, Sidney 556 

Top 20 individuals

Beatrix Frissell, Polson, 19:02.57; Brynnli Poulsen, Hamilton, 19:23.59; Khylah Two Leggins, Hardin, 19:32.15; Jade Greenberg, Whitefish, 19:46.34; Libby Nedens, Hardin, 19:48.62; Ella Greenburg, Whitefish, 19:59.08; Kadia Miller, Havre, 19:59.55; Natalie Yocum, Frenchtown, 20:03.64; Marion Hugs, Hardin, 20:08.41; Lilli Day, Corvallis, 20:09:41; Grace Timm, Laurel, 20:18.84; Madalen Shipman, Dillon, 20:22.02; Molly Sitter, Polson, 20:22.73; Katie Gleason, Corvallis, 20:23.59; Kelle Mosher, Dillon, 20:29.11; Journey Erickson, Hardin, 20:43.14; Jessica Henson, Whitefish, 20:47.64; Abby Sherwood, Frenchtown, 21:02.47; Genevieve Delorme, Columbia Falls, 21:03.94; Lara Erickson, Columbia Falls, 21:14.24

Class B

BOYS

Team scores: Manhattan 80, Glasgow 86, Eureka 101, Townsend 118, St. Labre Catholic 136, Huntley Project 142, Red Lodge 260, Deer Lodge 296, Anaconda 309, Wolf Point 352, Shepherd 367, Poplar 435, Three Forks 455, Bigfork 472, Joliet 476, Lodge Grass 479, Harlem 483, Thompson Falls 526, Big Timber 528, Boulder 532, Missoula-Loyola 542, Cut Bank 549, Colstrip 555, Whitehall 618, Columbus 633, Lame Deer 748, Shelby 781.

Top 20 individuals

Hudson Atkinson, Poplar, 16:18.21; Zak Meeker, Manhattan, 16:34.58; Bryce Love, Manhattan, 16:51.94; Wilson Overby, Glasgow, 16:53.19; Marik Chrisman, Deer Lodge, 17:28.60; Ike Braaten, Glasgow, 17:39.80; Louis Ingalls, Townsend, 17:40.74; Kyle Schaff, Huntley Project, 17:41.10; Patrick Richardson, Shepherd, 17:42.80; Jakob May, Joliet, 17:43.12; Garrett Bates, Eureka, 17:43.17; Hunter Steele, Eureka, 17:46.53; Ellis McKean, Glasgow, 17:46.96; Wyatt Barney, Manhattan, 17:52.07; Bernadine Fisher, St. Labre, 17:56.57; Trey Fourstar, Wolf Point, 17:58.71; Ty Henry Steele, Townsend, 18:05.00; Leroy Wilson, Anaconda, 18:06.76; Aidan Thompson, Deer Lodge, 18:08.12; Isaac Boyd, Manhattan, 18:08.41.

GIRLS

Team Scores: Manhattan 74, Colstrip 98, Broadwater 130, Glasgow 157, Red Lodge 169, Bigfork 207, Lincoln County 229, Three Forks 250, Huntley Project 288, St Labre Catholic 290, Lodge Grass 333, Shepherd 382, Anaconda 423, Thompson Falls 425, Cut Bank 442, Poplar 450, Malta 486, Joliet 547

Top 20 individuals

Whitney Hanson, Colstrip, 19:31.23; Natalie Lile, Huntley Project, 19:37.39; Hayley Burns, Colstrip, 19:42.35; Kyle Olson, Three Forks, 19:59.88; Jodi Cameron, Manhattan, 20:01.82; Emma Stolte, Broadwater, 20:03.97; Shantell Pretty On Top, Lodge Grass, 20:15.06; Anya Young, Bigfork, 20:16.48; Zoey Stroop, Colstrip, 20:24.88; Mckay Guckenberg, Lincoln County, 20:25.14; Allie Azure, Poplar, 20:26.74; Saige Duffin, Manhattan, 20:28.96; Destynne Two Moons, St. Labre, 20:41.55; Jessa Steele, Manhattan, 20:42.83; Katie Jacobsen, Red Lodge, 21:11.73; Josey Neesvig, Thompson Falls, 21:16.45; Hallie Hemenway, Manhattan, 21:20.27; Iris McKean, Glasgow, 21:21.22; Alicia Kalenak, Bigfork, 21:33.66; Maya Carvey, Lincoln County, 21:35.32

Class C

BOYS

Team scores: Manhattan Christian 9, Richey-Lambert 24, Plenty Coups 36, Roberts 48, Darby 52, Centerville 60, Twin Bridges 84, Hays Lodge Pole 96, Box Elder 121, Great Falls Central 127, Arlee 149, West Yellowstone 156, Ennis 163, Seeley-Swan 170, Culbertson 179, Two Eagle River 204, Fromberg 264, Plentywood 304.

Top 20 individuals

Riley Schott, Manhattan Christian, 16:54.18; Samuel Smith, Richey-Lambert, 17:02.24; Ben Morrison, Manhattan Christian, 17:09.38; Luke Dvorak, Sheridan, 17:21.74; Sam Leep, Manhattan Christian, 17:30.84; Boone Schmaltz, Roberts, 17:31.39; Chase Brown, Richey-Lambert, 17:32.17; Marlan Goes Ahead, Plenty Coups, 17:43.48; Grant Van Dyken, Manhattan Christian, 17:50.52; Matt Kenney, Manhattan Christian, 18:16.67; Robert Gliko, Centerville, 18:20.14; Zane Plain Feather, Plenty Coups, 18:20.72; Ryan Devries, Roberts, 18:22.94; Donavon Chaffin, Darby, 18:28.00; Nick Ellerton, Richey-Lambert, 18:32.15; Clarence Stewart, Plenty Coups, 18:37.65; Jackson Leep, Manhattan Christian, 18:38.10; Jordan Usher, Darby, 18:43.17; Gilbert Snow, Hays Lodge Pole, 18:47.64; Daniel Muir, Darby, 18:47.77.

GIRLS

Team Scores: West Yellowstone 11, Centerville 45, Plenty Coups 55, Seeley-Swan 59, Richey-Lambert 77, Harrison 103, Cascade 108, Plentywood 120, Powder River County 132, Twin Bridges 135, Box Elder 154, Culbertson 156, Great Falls Central Catholic 166, Winnett-Grass Range 180, Fairview 183, Fromberg 203, Hays Lodge Pole 209, Arlee 223, Two Eagle River 241, Dodson 257

Top 20 individuals 

Sariah Maughan, Seeley-Swan, 19:52.89; Averi Parker, West Yellowstone, 20:18.27; Gracie Lang, Darby, 20:42.50; Abigail Jackson, West Yellowstone, 20:47.01; Julia Everst, West Yellowstone, 20:49.80; Lena Standsoverbull, Plenty Coups, 21:02.23; Reata Crafton, Lima, 21:10.81; Shelby Walls, Manhattan Christian, 21:14.54; Brooke Holland, Sunburst, 21:17.95; Kayla Komboi, Melstone, 21:19.71; Hannah Ayers, Seeley-Swan, 21:41.39; Maida Knapton, Ennis, 22:02.24; Draya Wacker, Melstone, 22:10.85; Shayln Dilley, Centerville, 22:11.70; Lindsey Paulson, Centerville, 22:16.88; Kolby Pimperton, Centerville, 22:42.32; Sephra Coversup, Plenty Coups, 22:54.44; Kate Fisher, Twin Bridges, 23:00.57; Makenna Chrstiansen, Harrison, 23:01.40; Rachael Severson, Plentywood, 23:02.85

Load comments