Scottie Qualifier Meet 

Glasgow

Girls 100 Meter Dash Finals: 1, Neumiller, Nora, Glasgow, 14.53. 2, Hanley, Hannah, Whitewater, 14.66. 3, Nielsen, Abrianna, Glasgow, 14.81. 4, Leischner, Taylor, Scobey, 14.88. 5, Fossum, Keely, Glasgow, 14.96. 6, Peters, Anika, Glasgow, 15.06.

Girls 200 Meter Dash: 1, Delaney, Zoe, Winnett-Gras, 28.66. 2, Hanley, Hannah, Whitewater, 30.07. 3, Leischner, Taylor, Scobey, 31.41. 4, Neumiller, Nora, Glasgow, 31.49. 5, Longan, Donn, Plentywood, 32.03. 6, Erickson, Jaycee, Saco, 32.43.

Girls 400 Meter Dash: 1, Delaney, Zoe, Winnett-Gras, 1:02.72. 2, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, :05.80. 3, Kolstad, Emily, Glasgow, 1:08.12. 4, Nelson, Kortney, Scobey, 1:10.49. 5, Leischner, Taylor, Scobey, 1:12.23. 6, Corean, Morgan, Winnett-Gras, 1:16.67.

Girls 800 Meter Run: 1, Lekvold, Gracee, Scobey, 2:34.94. 2, McKean, Iris, Glasgow, 2:37.13. 3, Nelson, Kortney, Scobey, 2:46.07. 4, Corean, Morgan, Winnett-Gras, 2:57.00. 5, Padden, Lauren, Glasgow, 2:59.03. 6, Todd, Maddie, Plentywood, 3:26.13.

Girls 1600 Meter Run: 1, Lekvold, Gracee, Scobey, 5:50.42. 2, Wasson, Kia, Whitewater, 6:11.68. 3, Cunningham, Ali, Glasgow, 6:11.98. 4, Crazy Bull, Deja, Nashua, 7:04.07. 5, Murdock, Alyssa, Nashua, 7:29.56. 6, Todd, Maddie, Plentywood, 7:40.94.

Girls 3200 Meter Run: 1, Azure, Allie, Poplar, 13:03.75. 2, Wasson, Kia, Whitewater, 13:32.43.

Girls 100 Meter Hurdles: 1, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, 17.72. 2, Longan, Donn, Plentywood, 18.29. 3, Hanley, Hannah, Whitewater, 18.56. 4, Hansen, Kaitlyn, Nashua, 19.24. 5, Fawcett, Bryn, Plentywood, 19.36. 6, Toavs, Hannah, Glasgow, 19.72.

Girls 300 Meter Hurdles: 1, Hanley, Hannah, Whitewater, 52.10. 2, Martell, Keandra, Poplar, 52.49. 3, Fawcett, Bryn, Plentywood, 53.71. 4, Fawcett, Shayla, Plentywood, 54.97. 5, Pehlke, Tori, Glasgow, 57.48. 6, Toavs, Hannah, Glasgow, 58.08.

Girls 4x100 Meter Relay: 1, Plentywood 'A' (Fawcett, Bryn 12, Wangerin, Liv 9, Fawcett, Shayla 9, Osksa, Brenna 12), 55.10. 2, Glasgow 'B' (Padden, Lauren 11, Cunningham, Ali 11, McKean, Iris 9, Westby, Brooke 12), 58.54. 3, Glasgow 'C' (Neumiller, Nora 9, Peters, Anika 11, Toavs, Hannah 10, Anderson, Kenna 11), 1:00.54.

Girls 4x400 Meter Relay: 1, Glasgow 'A' (Nielsen, Abrianna 9, Fossum, Keely 11, McKean, Iris 9, Kolstad, Emily 12), 4:41.35. 2, Scobey 'A' (Leischner, Taylor 10, Nelson, Kortney 11, Willis, Abby 9, Lekvold, Gracee 10), 4:52.38. 3, Glasgow 'B' (Peters, Anika 11, Padden, Lauren 11, Cunningham, Ali 11, Westby, Brooke 12), 4:55.68.

Girls High Jump: 1, Osksa, Brenna, Plentywood, 4-10. 2, Wangerin, Liv, Plentywood, J4-10.

Girls Pole Vault: 1, Kaiser, Katie, Glasgow, 9-00. 2, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, 8-06. 2, Peters, Anika, Glasgow, 8-06. 4, Erickson, Jaycee, Saco, J8-06. 5, Kolstad, Emily, Glasgow, 7-06. 6, Toavs, Hannah, Glasgow, 7-00.

Girls Long Jump: 1, Wangerin, Liv, Plentywood, 14-06. 2, Graham, Tyann, Glasgow, 12-05.50. 3, Nielsen, Abrianna, Glasgow, 12-05. 4, Todd, Maddie, Plentywood, 11-02. 5, Koyama, Saira, Lustre Chris, J11-02. 6, O'Hara, Ashley, Lustre Chris, 10-09.

Girls Triple Jump: 1, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, 33-10. 2, Wangerin, Liv, Plentywood, 33-09. 3, Osksa, Brenna, Plentywood, 31-05. 4, Nielsen, Abrianna, Glasgow, 29-05. 5, Graham, Tyann, Glasgow, 27-03. 6, Corean, Morgan, Winnett-Gras, 26-09.25.

Girls Shot Put: 1, Noser, Riley, Glasgow, 34-01.50. 2, Cummings, Kelsee, Whitewater, 34-01. 3, Whitmus, Tiara, Lustre Chris, 31-05.25. 4, Sand, Natosha, Glasgow, 30-08.25. 5, Brunelle, Samantha, Poplar, 29-01. 6, Peters, Brennan, Glasgow, 28-02.25.

Girls Discus Throw: 1, Peters, Brennan, Glasgow, 101-01. 2, Martell, Keandra, Poplar, 94-09. 3, Sand, Natosha, Glasgow, 83-01. 4, Brunelle, Samantha, Poplar, 82-09. 5, Zerbe, Regan, Glasgow, 81-05. 6, Whitmus, Tiara, Lustre Chris, 80-10.

Girls Javelin Throw: 1, Nelson, Kortney, Scobey, 118-00. 2, Campbell, Tehya, Glasgow, 115-11. 3, Erickson, Jaycee, Saco, 94-04. 4, Kaiser, Katie, Glasgow, 93-02. 5, Fawcett, Shayla, Plentywood, 84-11. 6, Longan, Donn, Plentywood, 84-06.

Boys 100 Meter Dash: 1, Williams, JJ, Williston, 12.54. 2, Fitzsimmons, Tyler, Glasgow, 12.79. 3, Lloyd, Garrett, Glasgow, 12.81. 4, Lee, Jesse, Hinsdale, 13.29. 5, Powell, Brady, Williston, 13.32. 6, Greene, Cassidy, Nashua, 13.42.

Boys 200 Meter Dash: 1, Farver, Martin, Scobey, 23.34. 2, Fitzsimmons, Tyler, Glasgow, 25.14. 3, Lloyd, Garrett, Glasgow, 25.19. 4, Williams, JJ, Williston, 25.47. 5, Jessen, Jacob, Winnett-Gras, 25.65. 6, Glaser, Brett, Glasgow, 25.94.

Boys 400 Meter Dash: 1, Olson, Wil, Williston, 52.75. 2, Machart, Brandon, Scobey, 53.63. 3, Jessen, Jacob, Winnett-Gras, 55.36. 4, Boland, Alec, Glasgow, 58.45. 5, McCoy, Jeremiah, Glasgow, 58.95. 6, Machart, Reagan, Scobey, 59.68.

Boys 800 Meter Run: 1, Larsen, Leif, Williston, 2:01.88. 2, Shumway, Micade, Williston, 2:02.85. 3, Olson, Wil, Williston, 2:08.30. 4, Boland, Alec, Glasgow, 2:14.73. 5, McCoy, Jeremiah, Glasgow, 2:16.61. 6, Buckner, Nate, Williston, 2:20.18.

Boys 1600 Meter Run: 1, Shumway, Micade, Williston, 4:48.40. 2, Larsen, Leif, Williston, 4:49.21. 3, McKean, Ellis, Glasgow, 4:55.22. 4, Jasmin, Camden, Williston, 5:03.84. 5, Jorgenson, Gavin, Williston, 5:07.36. 6, Overby, Wilson, Glasgow, 5:08.52.

Boys 3200 Meter Run: 1, McKean, Merlin, Glasgow, 10:51.89. 2, Overby, Wilson, Glasgow, 10:53.83. 3, Zabrocki, Carl, Glasgow, 11:27.39. 4, Sand, Dalton, Glasgow, 11:29.36. 5, Taylor, Jon, Hinsdale, 11:35.40. 6, Erb, Damien, Glasgow, 11:36.39.

Boys 110 Meter Hurdles: 1, Jessen, Jacob, Winnett-Gras, 17.87. 2, Sukut, Fynn, Glasgow, 19.63. 3, Jones, Cutter, Williston, 19.73. 4, McColly, John, Hinsdale, 19.74. 5, Colgan, Chris, Poplar, 21.01. 6, Boos, Chevy, Glasgow, 21.68.

Boys 300 Meter Hurdles: 1, Doeden, Caleb, Williston, 43.09. 2, Cummings, Morgan, Plentywood, 45.24. 3, Colgan, Chris, Poplar, 46.01. 4, Feuerherm, Jay, Poplar, 46.76. 5, Smoker, Kenny, Poplar, 46.96. 6, Lee, Jesse, Hinsdale, 47.36.

Boys 4x100 Meter Relay: 1, Williston 'A' (Miller, Kyle 11, Smith, Dayton 12, Jones, Cutter 9, Williams, JJ 10), 47.13. 2, Glasgow 'A' (Fitzsimmons, Tyler 11, Regalado, Koby 11, Pewitt, Colton 12, Nieskens, Dylan 10), 47.65. 3, Glasgow 'B' (Nickels, Jace 10, Lloyd, Garrett 12, Lloyd, Blake 9, Wageman, Tim 11), 49.40. 4, Scobey 'A' (Stentoft, Addison 10, Guastad, Cooper 12, Gaustad, Tucker 12, Machart, Brandon 12), 53.02.

Boys 4x400 Meter Relay: 1, Williston 'A' (Syverson, Keon 12, Olson, Wil 11, Jones, Cutter 9, Doeden, Caleb 11), 3:46.38. 2, Scobey 'A' (Machart, Brandon 12, Stentoft, Addison 10, Handy, Jeremy 12, Farver, Martin 12), 3:49.99. 3, Glasgow 'A' (McKean, Ellis 12, Fitzsimmons, Tyler 11, Boland, Alec 11, Nieskens, Dylan 10), 3:55.84. 4, Glasgow 'B' (McKean, Merlin 12, McCoy, Jeremiah 10, Lloyd, Blake 9, Nickels, Jace 10), 4:00.03. 5, Williston 'B' (Ackman, Tyrel 11, Jasmin, Camden 10, Jorgenson, Gavin 11, Fox, Ethan 10), 4:00.86. 6, Poplar 'A' (Boadle, Logan 10, Colgan, Chris 12, Feuerherm, Jay 12, Smoker, Kenny 12), 4:07.97.

Boys High Jump: 1, Boland, Alec, Glasgow, 5-08. 2, Handy, Jeremy, Scobey, 5-06. 3, Lee, Jesse, Hinsdale, 5-04. 4, Murphy, Ty, Saco, J5-04. 5, Wageman, Tim, Glasgow, 5-02. 6, Hammerly, Kenneth, Scobey, 5-00.

Boys Pole Vault: 1, Murphy, Ty, Saco, 12-06. 2, Gustafson, Caden, Glasgow, 10-06. 3, Tryan, Theodore, Glasgow, 10-00. 4, Wageman, Tim, Glasgow, J10-00. 5, Braut, J.P., Scobey, 9-00. 6, Chandler, Mason, Plentywood, J9-00.

Boys Long Jump: 1, Tavan, Umutcan, Williston, 17-03. 2, Lee, Jesse, Hinsdale, 16-10.25. 3, McColly, John, Hinsdale, 16-02. 4, Nickels, Jace, Glasgow, 15-11.50. 5, Turner, Jaysen, Glasgow, 15-09.50. 6, Fast, Colten, Glasgow, 15-09.

Boys Triple Jump: 1, Turner, Jaysen, Glasgow, 35-04. 2, Froiland, Diego, Lustre Chris, 35-02. 3, Pewitt, Colton, Glasgow, 34-01. 4, Pippin, Chayten, Saco, 32-11. 5, Sukut, Fynn, Glasgow, 32-09.50. 6, Stentoft, Addison, Scobey, 32-06.

Boys Shot Put: 1, Glaser, Brett, Glasgow, 44-01. 2, Pribbernow, Trey, Poplar, 42-02. 3, Lipszyc, Noah, Glasgow, 40-01. 4, Simonson, Beau, Whitewater, 39-01. 5, Mack, Kole, Williston, 37-08. 6, Morgan, Adler, Nashua, 36-03.

Boys Discus Throw: 1, Pribbernow, Trey, Poplar, 130-03. 2, Miller, Ben, Glasgow, 129-04. 3, Boos, Chevy, Glasgow, 127-06. 4, Miller, Bergen, Glasgow, 114-01. 5, Glaser, Brett, Glasgow, 111-11. 5, Handy, Jeremy, Scobey, 111-11.

Boys Javelin Throw: 1, Glaser, Brett, Glasgow, 136-04. 2, Gaustad, Tucker, Scobey, 134-05. 3, Boland, Alec, Glasgow, 133-09. 4, Zeluff, Eli, Glasgow, 130-01. 5, Guastad,Cooper, Scobey, 128-00. 6, Fossum, Kaden, Glasgow, 124-10.

Baker Invitational 

Girls team scores: Baker 129, Dawson County 87, Wolf Point 76, Forsyth 65, Jordan 31, Broadus 29, Circle 26, Richey-Lambert 22, Fairview 20, Wilbaux 11, Trenton 6, Plevna 4, Colstrip 3, Lame Deer 2

Girls 100 Meter Hurdles Finals: 1, Wrzesinski, Wrenzi, Baker, 15.92. 2, Montgomery, Jade, Forsyth, 18.99. 3, Wang, Katie, Baker, 19.29. 4, Kreider, Sophie, Garfield Cou, 19.82. 5, Rainey, Brianna, Forsyth, 20.29. 6, Maciag, Chloe, Forsyth, 20.69.

Girls 100 Meter Dash: 1, Wrzesinski, Wrenzi, Baker, 13.33. 2, Cooley, Emily, Dawson Count, 13.99. 3, Olson, Jewel, Wolf Point, 14.04. 4, Fourstar, Mya, Wolf Point, 14.08. 5, Wang, Katie, Baker, 14.24. 6, Nelson, Reggie, Wibaux Count, 14.38.

Girls 1600 Meter Run: 1, Hadley, Macee, Baker, 6:14.77. 2, Campbell, Haymanie, Wolf Point, 6:18.80. 3, Melcher, Becky, Forsyth, 6:22.63. 4, Ryan, Brynn, Garfield Cou, 6:23.86. 5, Mittelstaed, Ryleigh, Dawson Count, 6:30.62. 6, Koerper, Brettlinn, Forsyth, 6:35.55.

Girls 4x100 Meter Relay: 1, Baker 'A' 53.01. 2, Dawson County 'A' 54.64. 3, Forsyth 'A' 55.67. 4, Richey-Lambert 'A' 57.21.

Girls 400 Meter Dash: 1, Olson, Jewel, Wolf Point, 1:03.37. 2, Janeway, Peyton, Baker, 1:03.79. 3, Boyson, Tosha, Circle, 1:06.64. 4, Pluhar, Maggie, Garfield Cou, 1:08.01. 5, Schieffer, Marni, Wibaux Count, 1:09.38. 6, Murnion, Brenna, Garfield Cou, 1:09.56.

Girls 300 Meter Hurdles: 1, Wrzesinski, Wrenzi, Baker, 46.88. 2, Montgomery, Jade, Forsyth, 56.23. 3, Nagle, Sierra, Circle, 58.49. 4, Buerkle, Dacy, Plevna, 1:00.91.

Girls 800 Meter Run: 1, Lutts, Ashlyn, Baker, 2:28.71. 2, Hadley, Macee, Baker, 2:35.28. 3, Klempel, Jaylyn, Richey-Lambe, 2:36.82. 4, Eggert, Shawna, Richey-Lambe, 2:41.96. 5, Siegle, Izzy, Dawson Count, 2:43.60. 6, Melcher, Becky, Forsyth, 2:53.07.

Girls 200 Meter Dash: 1, Olson, Jewel, Wolf Point, 29.05. 2, Wang, Katie, Baker, 29.19. 3, Wahl, Madison, Dawson Count, 29.68. 4, Fourstar, Mya, Wolf Point, 29.73. 5, Stanton, Faye, Garfield Cou, 29.96. 6, Juve, Abby, Wolf Point, 30.02.

Girls 3200 Meter Run: 1, Ploeger, Anika, Baker, 13:42.00. 2, Campbell, Haymanie, Wolf Point, 14:09.24. 3, Melcher, Becky, Forsyth, 14:20.86. 4, Rasmussen, Rachel, Powder River, 14:29.25. 5, Ryan, Brynn, Garfield Cou, 14:37.25. 6, Mittelstaed, Ryleigh, Dawson Count, 14:55.72.

Girls 4x400 Meter Relay: 1, Baker 'A' 4:30.12. 2, Richey-Lambert 'A' 4:39.07. 3, Forsyth 'A' 4:52.86. 4, Circle 'A' 4:57.83.

Girls High Jump: 1, Cooley, Emily, Dawson Count, 4-11. 2, Toms, Savannah, Dawson Count, 4-09. 3, Fourstar, Mya, Wolf Point, J4-09. 4, Juve, Abby, Wolf Point, J4-09. 5, Wrzesinski, Wrenzi, Baker, J4-09. 6, HisBadHorse, Canzas, Colstrip, 4-05.

Girls Long Jump: 1, Coulter, Kiarah, Powder River, 15-05. 2, Kreider, Sophie, Garfield Cou, 14-10.25. 3, Nelson, Reggie, Wibaux Count, 14-09.25. 4, Shumaker, Emily, Baker, 14-08.50. 5, Walker, Kasidi, Dawson Count, 14-04. 6, Wahl, Madison, Dawson Count, 13-06.75.

Girls Triple Jump: 1, Cookman, Jordan, Forsyth, 33-00.75. 2, Coulter, Kiarah, Powder River, 31-11. 3, Murnion, Brenna, Garfield Cou, 30-05. 4, Gonsioroski, Hannah, Baker, 29-08.75. 5, DiTonno, Rayne, Colstrip, 29-00.75. 6, Ploeger, Anika, Baker, 28-11.

Girls Discus Throw: 1, Gackle, Jadyn, Fairview, 110-10. 2, Nygard, Tori, Wolf Point, 108-01. 3, Toms, Savannah, Dawson Count, 104-02. 4, Robson, Thea, Dawson Count, 97-08. 5, Grant, Aniyah, Lame Deer, 96-06. 6, St. Pierre, Alyssa, Trenton, 95-03.

Girls Javelin Throw: 1, Cookman, Jordan, Forsyth, 111-10. 2, Moline, Ryann, Circle, 103-06. 3, Batchelor, Andie, Baker, 101-02. 4, St. Pierre, Alyssa, Trenton, 99-05. 5, Schieffer, Marni, Wibaux Count, 94-06. 6, St. Pierre, Alexa, Trenton, 94-04.

Girls Shot Put: 1, Gackle, Jadyn, Fairview, 34-10. 2, Coulter, Kiarah, Powder River, 34-09.50. 2, Toms, Savannah, Dawson Count, 34-09.50. 4, Cooley, Emily, Dawson Count, 32-02.50. 5, Moline, Ryann, Circle, 31-07.50. 6 Nygard, Tori, Wolf Point, 30-10.

Girls Pole Vault: 1, Carney, Tiana, Dawson Count, 10-00. 2, Wahl, Madison, Dawson Count, 8-06. 3, Ferdina, Paisley, Wolf Point, 7-06.

Boys team scores: Dawson County 123, Richey-Lambert 106, Wolf Point 61, Baker 53, Carter County 33, Circle 27, Wilbaux 27, Garfield County 23, Bowman County 22, Trenton 14, Forsyth 14, Power River County 11, Sidney 7, Terry 2, Colstrip 2, Plevna 1, Custer-Hysham 1

Boys 110 Meter Hurdles Finals: 1, Senner, Caleb, Richey-Lambe, 16.98. 2, Shelhamer, Sean, Baker, 18.06. 3, Palmer, Gavin, Dawson Count, 18.44. 4, Kittelmann, Wyatt, Carter Count, 18.51. 5, Rohlf, Jared, Colstrip, 19.73. 6, Isaacs, Jesse, Plevna, 23.55.

Boys 100 Meter Dash: 1, Cayer, Casey, Richey-Lambe, 11.87. 2, Fix, Caleb, Carter Count, 11.89. 3, Page, Nick, Wolf Point, 12.01. 4, Egan, Cameron, Dawson Count, 12.02. 5, Murnion, Keenan, Garfield Cou, 12.10. 6, Murnion, Ed, Garfield Cou, 12.19.

Boys 1600 Meter Run: 1, Smith, Samuel, Richey-Lambe, 4:48.50. 2, Miller, Wyatt, Wolf Point, 4:57.11. 3, Skartved, Justin, Dawson Count, 5:08.19. 4, Becker, Cole, Circle, 5:09.81. 5, Ackerman, Zander, Wolf Point, 5:11.61. 6, Harrington, Cody, Dawson Count, 5:12.13.

Boys 4x100 Meter Relay: 1, Richey-Lambert 'A' 46.34. 2, Dawson County 'A' 46.68. 3, Garfield County 'A' 47.07. 4, Wolf Point 'A' 47.52. 5, Baker 'A' 47.54. 6, Wibaux County 'A' 48.07.

Boys 400 Meter Dash: 1, Page, Nick, Wolf Point, 53.51. 2, Fix, Caleb, Carter Count, 54.70. 3, Lockie, Hayden, Circle, 54.89. 4, Wall, Willy, Trenton, 55.27. 5, Wilson, Austin, Wolf Point, 55.72. 6, Herzog, Luke, Powder River, 56.15.

Boys 300 Meter Hurdles: 1, Cayer, Garrett, Richey-Lambe, 42.85. 2, Shelhamer, Sean, Baker, 44.74. 3, Buckley, Parker, Dawson Count, 45.44. 4, Senner, Caleb, Richey-Lambe, 46.06. 5, Palmer, Gavin, Dawson Count, 47.24. 6, Kittelmann, Wyatt, Carter Count, 48.24.

Boys 800 Meter Run: 1, Prevost, Seth, Richey-Lambe, 2:06.63. 2, Herzog, Luke, Powder River, 2:07.85. 3, Lockie, Hayden, Circle, 2:09.93. 4, Miller, Wyatt, Wolf Point, 2:11.73. 5, Harrington, Cody, Dawson Count, 2:21.46. 6, Skartved, Justin, Dawson Count, 2:22.16.

Boys 200 Meter Dash: 1, Wall, Willy, Trenton, 24.96. 2, Fix, Caleb, Carter Count, 25.12. 3, Murnion, Keenan, Garfield Cou, 25.44. 4, Murnion, Ed, Garfield Cou, 25.57. 5, Frisbie, Blaine, Richey-Lambe, 25.58. 6, Wilson, Austin, Wolf Point, 25.67.

Boys 3200 Meter Run: 1, Smith, Samuel, Richey-Lambe, 10:45.29. 2, Becker, Cole, Circle, 11:21.15. 3, Ackerman, Zander, Wolf Point, 11:23.61. 4, Ellerton, Nick, Richey-Lambe, 11:39.44. 5, Stinnett, Myles, Dawson Count, 11:52.77. 6, Grigsby, Calob, Dawson Count, 12:02.16.

Boys 4x400 Meter Relay: 1, Wolf Point 'A' 3:47.61. 2, Richey-Lambert 'A' 3:47.88. 3, Dawson County 'A' 3:51.10. 4, Baker 'A' 3:57.34. 5, Powder River Co 'A' 3:58.33. 6, Wibaux County 'A' 4:01.42.

Boys High Jump:  Phipps, Logan, Dawson Count, 6-00. 2, Allen, Jayden, Baker, 5-08. 3, Begger, Cobe, Wibaux Count, J5-08. 4, O'Connor, Mick, Carter Count, J5-08. 5, Taylor, Grady, Circle, 5-06. 6, Long, Preston, Custer-Hysha, J5-06.

Boys Long Jump: 1, Cayer, Casey, Richey-Lambe, 21-07.50. 2, Lunde, Tel, Wibaux Count, 19-07.25. 3, Peterson, Colter, Baker, 18-06. 4, Murnion, Ed, Garfield Cou, 18-01. 5, Rowsey, Dawson, Dawson Count, 17-10.75. 6, Bailey, Rhett, Circle, 17-09.25. 

Boys Triple Jump: 1, Basta, Riley, Dawson Count, 38-04. 2, O'Donnell, Riley, Baker, 37-08.75. 3, Steinbeisser, Will, Sidney, 36-06.75. 4, Schnug, Brandon, Forsyth, 35-05. 5, Miller, Jory, Baker, 34-08.75. 6, Whitmer, Mason, Dawson Count, 34-07.50.

Boys Discus Throw: 1, Melzer, Moritz, Bowman Count, 136-05. 2, Lien, Blake, Richey-Lambe, 128-11. 3, Eaton, Boe, Dawson Count, 126-10. 4 Rasmussen, Brendan, Bowman Count, 126-01. 5, Eaton, Max, Dawson Count, 125-11. 6, Cooley, Reed, Dawson Count, 125-05.

Boys Javelin Throw: 1, Bonomo, JW, Forsyth, 160-08. 2, Lunde, Tel, Wibaux Count, 149-09. 3, Eaton, Max, Dawson Count, 146-07. 4, Melzer, Moritz, Bowman Count, 137-09. 5, Begger, Cobe, Wibaux Count, 137-08. 6, O'Donnell, Riley, Baker, 134-08.

Boys Shot Put: 1, Cooley, Reed, Dawson Count, 48-10. 2, Eaton, Boe, Dawson Count, 42-09. 3, Kutzler, Calvin, Dawson Count, 41-10.50. 4, Rasmussen, Brendan, Bowman Count, 41-01.50. 5, Eaton, Max, Dawson Count, 39-06. 6, Larson, Chance, Wibaux Count, 39-02.50.

Boys Pole Vault: 1, Phipps, Logan, Dawson Count, 12-00. 2, Heser, Logan, Wolf Point, 11-00. 3, Lingle, Trevor, Baker, 10-06. 4, Storlie, Cole, Dawson Count, J10-06. 5, Vasquez, Alex, Terry, 10-00. 6, Schneider, Daniel, Sidney, 9-00.

Billings Invitational 

at Billings West

GIRLS 

Team scores:  Billings West 122, Billings Senior 112.5, Billings Skyview 62, Colstrip 53, Lewistown 34, Huntley Project 28, Laurel 27, Miles City 25, Billings Central 19, Manhattan 19, Sidney 17, Red Lodge 5.5, Shepherd 2, Hardin 1.

100 Meter Dash: 1, Albrecht, Maddie, BIWE, 12.82. 1, Albrecht, Willa, BIWE, 12.82. 3, Keithley, Kaitlyn, SIDN, 13.10. 4, Wahl, Kellan, CECA, 13.23. 5, Owens, Maliea, SKYV, 13.36. 6, Marema, Maddisen, SHS, 13.52. 7, Keenan, Laura, SKYV, 13.67. --, Bradley, Gracie, COLS, FS.

200 Meter Dash: 1, Wahl, Kellan, CECA, 27.22. 2, Hust, Jillian, BIWE, 27.96. 3, Davies, Chloe, BIWE, 28.21. 4, Wolff, Jaeden, BIWE, 28.56. 5, Bohl, Sophia, CECA, 28.57. 6, Graves, Alana, HPHS, 28.71. 

400 Meter Dash: 1, Owens, Maliea, SKYV, 1:01.08. 2, Vladic, Tiahna, BISE, 1:01.66. 3, Zimmer, Laura, BISE, 1:01.82. 4, Hust, Jillian, BIWE, 1:02.12. 5, Riley, Teryn, BIWE,1:04.47. 6, Severson, Madeline, MANH, 1:05.07. 

800 Meter Run: 1, Vladic, Tiahna, BISE, 2:20.15. 2, Zimmer, Laura, BISE, 2:22.59. 3, Hanson, Whitney, COLS, 2:27.67. 4, Spotted Bear, MG, SKYV, 2:28.38. 5, Timm, Grace, LAUR, 2:29.21. 6, Peterson, Julia, CECA, 2:29.83. 

1600 Meter Run: 1, Hanson, Whitney, COLS, 5:33.59. 2, Vandersloot, Elena, BISE, 5:33.67. 3, Hoffman-Gaschk, Emberlyn, SKYV, 5:35.99. 4, Hemenway, Hallie, MANH, 5:37.06. 5, Timm, Grace, LAUR, 5:38.54. 6, Lile, Natalie, HPHS, 5:39.33. 

3200 Meter Run: 1, Vandersloot, Elena, BISE, 11:45.13. 2, Burns, Hayley, COLS, 12:20.01. 3, Hoffman-Gaschk, Emberlyn, SKYV, 12:24.23. 4, Hemenway, Hallie, MANH, 12:26.37. 5, Hirschi, Hannah, SKYV, 12:34.10. 6, Stroop, Zoey, COLS, 12:35.36. 

100 Meter Hurdles Finals: 1, Schreder, Kaia, BIWE, 16.32. 2, Berry, Brooke, SKYV, 17.07. 3, Murphy, Macee, HPHS, 17.20. 4, Brand, Ashley, FERG, 17.72. 5, LePage, June, FERG, 17.84. 6, Allie, Samantha, BISE, 18.33. 

300 Meter Hurdles: 1, Bradley, Gracie, COLS, 49.52. 2, Banderob, Cloie, BISE, 49.90. 3, Severson, Olleca, MANH, 51.04. 4, Poore, Riki, RELO, 51.81. 5, Schreder, Kaia, BIWE, 52.03. 6, Murdock, Tenley, SHS, 52.07.

400 Meter Relay: 1, BLGS WEST 'A' (Albrecht, Maddie , Wolff, Jaeden , Davies, Chloe , Albrecht, Willa ), 49.70. 2, BLGS SKYVIEW 'A' (Keenan, Laura , Petersen, Aspen , Berry, Brooke , Owens, Maliea ), 51.40. 3, BLGS SENIOR 'A' (Brewer, Esther , Cooper, Makayla , Long-Westmorland, Nigeria , Banderob, Cloie ), 52.57. 4, COLSTRIP 'A' (Bradley, Gracie , Blanchard, Aryn , Dudley, Abigail , Hanson, Whitney ), 52.68. 5, LAUREL 'A' (Maack, Morgan , Willis, Gracey , Wagner, Grace , Noble, Taylor ), 52.77. 6, BLLGS CENTRAL 'A' (Powers, Bethany , Wahl, Kellan , Reich, Liv , Bohl, Sophia ), 53.04. 

1600 Meter Relay: 1, BLGS SENIOR 'A' (Banderob, Cloie, Findon, Tavy , Zimmer, Laura , Vladic, Tiahna ), 4:10.38. 2, BLGS WEST 'A' (Albrecht, Maddie , Davies, Chloe, Albrecht, Willa, Hust, Jillian ), 4:12.60. 3, BLGS SKYVIEW 'A' (Hoffman-Gaschk, Emberlyn , Franco, Jaycie , Spotted Bear, MG, Owens, Maliea), 4:22.52. 4, COLSTRIP 'A' (Bradley, Gracie, Dudley, Abigail, Stroop, Zoey, Hanson, Whitney ), 4:27.94. 5, MANHATTAN 'A' (Wiersema, Kit , Duffin, Pralie, Duffin, Saige, Severson, Madeline ), 4:29.77. 6, CUSTER CO 'A' (LaPlante, Reagan,Dutton, Jentry, Johnstone, Sydney, Chamberlin, Dezi ), 4:31.12. 

High Jump: 1, Wynia, Kendra, BISE, 5-01. 2, Riley, Teryn, BIWE, 4-11. 3, Malone, Jadyn, BISE, 4-09. 3, Davies, Chloe, BIWE, 4-09. 5, Severson, Madeline, MANH, J4-09. 6, Yellowmule, Matayah, HARD, J4-09. 

Pole Vault: 1, Berglund, Katie, SIDN, 11-06. 2, Zimmerman, Emma, BIWE, 10-06. 3, Leeds, Laney, LAUR, J9-00. 4, Stark, Kendall, BIWE, J9-06 5, Jacobsen, Katie, RELO, 8-06. 5, Kiekover, Shelby, BISE, 8-06. 

Long Jump: 1, Berry, Brooke, SKYV, 16-04. 2, Murphy, Macee, HPHS, J16-04. 3, Leo, Cameron, BISE, 15-08.25. 4, Willis, Gracey, LAUR, 15-06.75. 5, Jeter, Carolyn, BIWE, 15-05.25. 6, Gibbs, Kolby, LAUR, 15-01.50. 

Triple Jump: 1, Chamberlin, Dezi, CUCO, 35-00. 2, Willis, Gracey, LAUR, 33-09.50. 3, Coey, Hailey, BIWE, 33-07. 4, Leo, Cameron, BISE, 32-08. 5, Murphy, Macee, HPHS, 32-00.50. 6, Wahl, Kellan, CECA, 32-00.25. 

Shot Put: 1, Zimmer, Kylie, FERG, 40-01.25. 2, Zimmer, Anna, FERG, 39-09. 3, Williams, LaKeema, BIWE, 37-02.50. 4, Whitedirt, Jamie, COLS, 36-09.25. 5, Greer, Nikol, LAUR, 34-09. 6, Campbell, Carsyn, BIWE, 33-04.25. 7, Merritt, Ali, SIDN, 33-01.50. 

Discus Throw: 1, Williams, LaKeema, BIWE, 129-01. 2, Zimmer, Kylie, FERG, 123-09. 3, Whitedirt, Jamie, COLS, 113-00. 4, Skidmore, Audrey, BISE, 108-10. 5, Nielsen, Addie, BISE, 105-03. 6, Merritt, Ali, SIDN, 104-02. 

Javelin Throw: 1, Poole, Emily, HPHS, 122-06. 2, Harding, Haley, CUCO, 110-05. 3, Marum, Ashlyn, CUCO, 107-09. 4, Nielsen, Addie, BISE, 107-06. 5, Zimmer, Kylie, FERG, 106-11. 6, Findon, Tavy, BISE, 104-03. 

BOYS

Team scores: Billings West 113, Huntley Project 65, Sidney 61, Billings Senior 61, Laurel 47, Miles City 45, Billings Skyview 35, Hardin 25, Manhattan 24, Billings Central 24, Lewistown 18, Red Lodge 8, Colstrip 1

100 Meter Dash Finals: 1, Ryan, Connor, BIWE, 11.31. 2, Boroughs, Eyezayah, BIWE, 11.36. 3, Ambuehl, Clint, BIWE, 11.44. 4, Ping, Brock, BISE, 11.48. 5, Simpson, Malikye, BISE, 11.50. 6, Vanderlaan, Keith, CUCO, 11.53.

200 Meter Dash: 1, Bear Cloud, Hunter, HARD, 23.45. 2, Dowler, Taco, BIWE, 23.81. 3, Ambuehl, Clint, BIWE, 23.87. 4, Heringer, Wyatt, SIDN, 23.92. 5, Carpenter, Milo, BIWE, 23.93. 6, Davies, Jack, BIWE, 23.99.  

400 Meter Dash: 1, Devaney, Taggert, LAUR, 51.83. 2, Burns, Mitchell, HPHS, 51.85. 3, Barney, Wyatt, MANH, 52.27. 4, Morgan, Mason, BISE, 53.55. 5, Smith, Brock, BIWE, 53.66. 6, Stilson, Taiyan, BISE, 53.86. 

800 Meter Run: 1, Meeker, Zak, MANH, 2:01.75. 2, Wynia, Ethan, BISE, 2:03.19. 3, Bentler,Finn, BISE, 2:04.14. 4, Wilson, Ethan, BISE, 2:04.80. 5, Barney, Wyatt, MANH, 2:05.67. 6, Drange, Chase, CUCO, 2:05.74. 

1600 Meter Run: 1, Taylor, Levi, LAUR, 4:27.12. 2, Smith, Owen, BISE, 4:33.99. 3, Koehn, Alexander, BIWE, 4:35.37. 4, Fulbright, Sam, FERG, 4:41.16. 5, Hornung, Caleb, BIWE, 4:41.68. 6, Wichman, Dylan, CECA, 4:44.31. 

3200 Meter Run: 1, Taylor, Levi, LAUR, 9:46.45. 2, Fulbright, Sam, FERG, 10:14.11. 3, Lowdog, Robert, BIWE, 10:25.08. 4, Meeker, Zak, MANH, 10:36.20. 5, Love, Bryce, MANH, 10:40.65. 6, Wichman, Dylan, CECA, 10:40.97. 

110 Meter Hurdles Finals: 1, Graves, Bradley, HPHS, 14.77. 2, Abell, Chris, LAUR, 15.37. 3, Olsen, Caden, SKYV, 15.39. 4, Hust Sr, Chris, HPHS, 15.55. 5, Coomes, Jaromy, BIWE, 15.61. 6, Demars, Peter, BIWE, 15.99. 

300 Meter Hurdles: 1, Graves, Bradley, HPHS, 41.13. 2, Demars, Peter, BIWE, 41.47. 3, Hust Sr, Chris, HPHS, 41.52. 4, Abell, Chris, LAUR, 41.80. 5, Coomes, Jaromy, BIWE, 42.24. 6, Barrows, Aidan, CUCO, 42.57.

400 Meter Relay:  1, BLGS WEST 'A' (Boroughs, Eyezayah , Clarin, Tucker, Gradney, Trevin, Ryan, Connor ), 43.16. 2, CUSTER CO 'A' (Bellows, Jess , Peila, Logan, Barrows, Aidan, Vanderlaan, Keith), 44.49. 3, SIDNEY 'A' (Heringer, Wyatt, Wieferich, Tate , Graves, Aden , Kostelecky, Riley ), 44.99. 4, HARDIN 'A' (Redden, Cassady, Galaz, Andres, Little Light, Paul, Bear Cloud, Hunter), 45.05. 5, LAUREL 'A' (Abell, Chris, Dantic, Beau, Branstetter, Preston, Renner, Ethan), 45.10. 6, BLGS SENIOR 'A' (McLaughlin, Caleb , Simpson, Malikye, Stilson, Taiyan, Ping, Brock), 45.50. 

1600 Meter Relay: 1, HARDIN 'A' (Galaz, Andres , Hill, Trajan , Little Light, Paul , Bear Cloud, Hunter ), 3:31.46. 2, BLGS WEST 'A' (Demars, Peter,Boroughs, Eyezayah, Ryan, Connor , Gradney, Trevin ), 3:31.86. 3, BLGS SENIOR 'A' (McLaughlin, Caleb, Morgan, Mason, Bentler, Finn, Stilson, Taiyan ), 3:35.65. 4, CUSTER CO 'A' (Bellows, Jess, Drange, Chase, Johnson, Dayron , Barrows, Aidan), 3:35.67. 5, SIDNEY 'A' (Heringer, Wyatt , Graves, Aden , Vojacek, Jarred, Wieferich, Tate ), 3:40.27. 6, HUNTLEY PROJ 'A (Hernandez, Austin , Graves, Bradley,Hust Sr, Chris, Burns, Mitchell), 3:40.70. 

High Jump: 1, Mims, Julius, SKYV, 6-04. 2, Bouchard, Noah, HPHS, J6-04. 3, Vojacek, Jarred, SIDN, 6-02. 4, Harris-Watts, Jamy, BISE, J6-02. 5, Morgan, Mason, BISE, 6-00. 6, Bigback, Kobee, COLS, J6-00. 

Pole Vault: 1, Heringer, Wyatt, SIDN, 14-00. 2, Dean, Christian, SIDN, 13-06. 3, Tripp, Jon, BIWE, 13-00. 4, Kistler, Chris, HPHS, J13-00. 5, Wood, Tyler, SKYV, 12-00. 6, Pflughoft, Jon, SKYV, 11-06. 7, Weeden, Carson, FERG, J11-06.

Long Jump: 1, Johnson, Dayron, CUCO, 21-00.50. 2, Byorth, Joe, CECA, 20-10.50. 3, Jones, Kevin, SKYV, 20-05. 4, Hust Sr, Chris, HPHS, 20-04. 5, Nash, Oran, BISE, 20-01.50. 6, Gairrett, Cody, BISE, J20-01.50. 

Triple Jump: 1, Ray, Steven, CUCO, 43-06.50. 2, Russell, Zach, RELO, 42-00.75. 3, Byorth, Joe, CECA, 41-08. 4, Peila, Logan, CUCO, 41-03.75. 5, Demars, Peter, BIWE, 40-08.25. 6, Wittmayer, Jaxon, LAUR, 40-00.75. 

Shot Put: 1, Hughes, Carter, SIDN, 55-11.50. 2, Wehr, Marcus, CECA, 48-06.50. 3, Harrison, Mason, FERG, 48-01.75. 4, Bienvenue, Jaden, BIWE, 47-10.50. 5, Slade, Carter, BIWE, 46-07.50. 6, Dean, Trevor, SIDN, 45-00.50. 

Discus Throw: 1, Hughes, Carter, SIDN, 166-09. 2, Slade, Carter, BIWE, 160-02. 3, Bouchard, Isaiah, HPHS, 142-00. 4, Grimsrud, Journey, HPHS, 139-11. 5, Kraft, Ely, LAUR, 138-11. 6, Bienvenue, Jaden, BIWE, 134-10. 

Javelin Throw:  1, Baker, Bryan, SKYV, 163-08. 2, Harmon, Morgan, BISE, 163-04. 3, Savery, Quest, CUCO, 161-11. 4, Dean, Trevor, SIDN, 154-08. 5, Smith, Brock, BIWE, 148-10. 6, Big Lake, Ambrose, HARD, 145-09. 

Load comments