Girls basketball

Southeastern A

All-State

Marie Five, Sr., Hardin; Mya Hansen, So., Billings Central; Olivia Moten-Schell, Sr., Billings Central; Sammi Spitzer, Sr., Laurel; Sossity Spotted Wolf, Sr., Hardin; Ivery Fritzler, Sr., Hardin

All-Conference

First team: Marie Five, Sr., Hardin; Mya Hansen, So., Billings Central; Olivia Moten-Schell, Sr., Billings Central; Sammi Spitzer, Sr., Laurel; Sossity Spotted Wolf, Sr., Hardin

Second team: Solei Elletson, So., Billings Central; Isabelle Erickson, Jr., Billings Central; Ivery Fritzler, Sr., Hardin; Kamber Good Luck, So., Hardin; Kodie Vondra, Jr., Livingston

Honorable mention: Nevaeh Alden, Jr., Hardin; Maeson Cotter, Jr., Laurel; Abby Kokot, Sr., Livingston; Maria Stewart, So., Billings Central

Coach of the year: Cindy Farmer, Hardin

Northeastern A

All-State

Kyndall Keller, Sr., Havre; Sadie Filius, So., Havre; Savannah Toms, Sr., Glendive; Kadia Miller, Sr., Havre

All-Conference

First team: Kyndall Keller, Sr., Havre; Sadie Filius, So., Havre; Savannah Toms, Sr., Glendive; Kadia Miller, Sr., Havre; Karsen Murphy, Sr., Glendive

Second team: Loy Waid, Jr., Havre; Kasidi Walker, Sr., Glendive; Jessa Chvilicek, Sr., Havre; Katie Wirtzberger, Sr., Havre; Kylie Walker, Jr., Havre

Honorable mention: Maddie Peters, Sr., Sidney; Jillian Litwiller, Jr., Glendive; Sam Oliver, Sr., Havre; Kylie Zimmer, Jr., Lewistown; Zoe Morrill, Sr., Sidney

Coach of the year: Dustin Kraske, Havre

Class C All-State

Emily Adkins, Jr., Bridger; Kylee Altmiller, Sr., Plains; Terra Bertsch, Sr., Seeley-Swan; Sarah Billmayer, Sr., Turner; Dyauni Boyce, Sr., Roy-Winifred; Alexis Cannon, Sr., Lincoln; McKenzie Clark, Sr., Fort Benton; Sophia Darr, Fr., Gardiner; Sydney Dethman, Jr., Froid-Lake; Taylor DeVries, Jr., Manhattan Christian

Jaycee Erickson, So., Saco-Whitewater-Hinsdale; Elizabeth Field, So., Westby-Grenora; Olivia Geer, Sr., Roy-Winifield; Aspen Giese, Jr., Fort Benton; Madeline Heggem, So., Roy-Winifred; Amelia Hill, Jr., Philipsburg; Olivia Isakson, Jr., Augusta; Kayla Kombol, So., Melstone; Shyan Krass, Jr., Turner

Eliana Kuperus, Jr., Manhattan Christian; Sydney Labatte, Sr., Froid-Lake; Hannah LaBree, Sr., Ekalaka; Heather LaBree, Sr., Ekalaka; Gracee Lekvold, Jr., Scobey; Kyelie Marquis, Sr., Belt; Kaitlyn McColly, Jr., Saco-Whitewater-Hinsdale; Ceara Miske, Sr., Wibaux; Kortney Nelson, Sr., Scobey; Danna Ochoa, Sr., West Yellowstone

Landri Paladichuk, Jr., Ennis; Lindsey Paulson, So., Belt; Shelby Paulson, Sr., Belt; Colby Pimperton, Sr., Belt; Sorren Reese, So., Alberton-Superior; Koye Rindal, Fr., Melstone; Kaigen Roskelley, Sr., Melstone; Jenna Rust, Sr., Westby-Grenora; Layni Schieffer, Sr., Wibaux; Marni Schieffer, Sr., Wibaux

Brooke Schraner, Sr., Belt; Leiv Smith, Jr., Charlo; Tia Stahl, Jr., Winnett-Grass Range; Sylvie Stewart, Sr., Plenty Coups; Kiersten Van Kirk, So., Manhattan Christian; Sydney Von Bergen, Jr., Denton-Geyser-Stanford; Draya Wacker, So., Melstone; Liv Wangerin, So., Plentywood; Kia Wasson, Jr., Saco-Whitewater-Hinsdale; Janessa Willekes, Sr., Simms

1B

All-State

Kenna Pitcher, Sr., Fairfield; Maddison Underdal, Jr., Shelby; Christine Funk, Jr., Choteau; Bailey Johnson, Sr., Shelby

All-Conference

First team: Kenna Pitcher, Sr., Fairfield; Maddison Underdal, Jr., Shelby; Christine Funk, Jr., Choteau; Bailey Johnson, Sr., Shelby; Brae Eneboe, So., Conrad; Jada Rides At The Door, Sr., Cut Bank

Second team: Madison Rosenbaum, Jr., Fairfield; Angela Gopher, So., Rocky Boy; Cheyenne Maddox, Jr., Fairfield; Jaynah Gopher, Sr., Rocky Boy; Grace Madill, Sr., Great Falls Central; Aryana Black, Sr., Cut Bank

Load comments