Box scores will be updated as we receive them at 406mtsports.com from across the state.

BOYS

Class AA

Billings Skyview 72, Billings Senior 45

Billings Skyview;;19;22;22;9;—;72
Billings Senior;;14;14;9;8;—;45

BILLINGS SKYVIEW: Cameron Ketchum 23; Ky Kouba 14; Payton Sanders 14; Trett Moseman 8; Abe Seybert 6; Levi Johnson 5; Brooks Nelson 2.

BILLINGS SENIOR: Junior Bergen 14; Liam Romei 11; Jacksen Burckley 9; Melo Pine 4; Bubba Bergen 3; Teylor Ronish 2.

Butte 59, Helena 50 (OT)

Helena;;14;9;11;11;5;—;50
Butte;;6;15;10;14;14;—;59

HELENA: Kaden Huot 22; Bergin Luker 11; Colter Petre 6; Sam Norum 4; Dylan Christman 3; Austin Zeiler 2; Kade Schlepp 2.

BUTTE: Jake Olson 21; Billy Kelly 16; Cael Stenson 7; Blake Drakos 6; Mikey O'Dell 4; Kooper Kloburar 3; Kenley Leary 2.

Missoula Big Sky 51, Helena Capital 47

Missoula Big Sky;;6;20;11;14;—;51
Helena Capital;;10;14;14;9;—;47

MISSOULA BIG SKY: Kade Olson 13; Louis Sanders 12; Shane Shephard 10; Tre Reed 6; Jake Gardanier 6; Chaz LaDue 4.

HELENA CAPITAL: Brayden Koch 30; Hayden Opitz 10; Malachi Syvrud 3; Tyler Tenney 2; Jacob Curry 2.

(Monday)

Kalispell Glacier 52, Missoula Big Sky 50 (OT)

Missoula Big Sky;;13;12;7;10;8;—;50
Kalispell Glacier;;12;11;8;11;10;—;52

MISSOULA BIG SKY: Kade Olson 13; Tre Reed 8; Caden Bateman 8; Chaz LaDue 7; Mitch Muralt 5; Jake Gardanier 3.

KALISPELL GLACIER: Jaxson Olsen 14; Connor Sullivan 11; Weston Price 11; Keifer Spohnhauer 8; Noah Dowler 5; JT Allen 2; Colin Presnell 1.

Great Falls CMR 50, Belgrade 44

Great Falls CMR;;10;17;10;13;—;50
Belgrade;;10;6;19;9;—;44

GREAT FALLS CMR: Trey Wasson 16; Rogan Barnwell 8; David Botti-Anderson 7; Raef Newbrough 6; Deker Rothwell 5; Cole Taylor 4; Brynn Livingston 2; Ben Skaer 2.

BELGRADE: Ta'Veus Randle 18; Wyatt Russell 14; Kade Schlauch 6; Sage Smart 4; Austin Spangler 2.

Class A

Dillon 68, Corvallis 36

Dillon;;15;21;14;18;—;68
Corvallis;;3;6;15;12;—;36

DILLON: Jace Fitzgerald 14; Cole Truman 12; Jonathan Kirkley 12; Callahan Hoffman 12; Connor Curnow 10; Jonny Reiser 5; Eli Nourse 3.

CORVALLIS: Tanner Jessop 14; Cole Trexler 6; Mitchell Spinetta 6; Donovan Potter 5; Luke Wolsky 3; Jacob Loran 2.

Glendive 46, Glasgow 30

Glendive;;19;13;5;9;—;46
Glasgow;;8;13;5;4;—;30

GLENDIVE: Max Eaton 13; Riley Basta 12; Michael Murphy 9; Taven Coon 8; Brodie Eckert 2; Rhett Hoffer 2.

GLASGOW: Keigan Skolrud 19; Hunter Collinsworth 6; Bergen Miller 3; Trevor Klind 2.

Whitefish 50, Ronan 42

Ronan;;7;6;12;17;—;42
Whitefish;;8;19;14;9;—;50

RONAN: Elijah Tonasket 18; Girma Detwiler 11; Leonard Burke 6; Marlo Tonasket 3; Ruben Couture 2; Zarec Couture 2.

WHITEFISH: Bodie Smith 17; Jayce Cripe 13; Talon Holmquist 11; Trey Hunt 4; Orion Moore 3; Logan Conklin 2.

Butte Central 58, Livingston 42

Livingston;;8;13;17;4;—;42
Butte Central;;18;11;13;16;—;58

LIVINGSTON: Payton Kokot 8; Ben Nelson 7; Drew Rogge 6; Mitch Creason 6; Tristen Stenseth 5; River Smith 3; Calvin Caplis 3; Wyatt Saile 2; Casey Miller 2.

BUTTE CENTRAL: Dougie Peoples 20; Bryson Sestrich 19; Bryan Holland 12; Drew Badovinac 4; Kyle Holter 3; Konnor Pochervina 3.

Libby 62, Thompson Falls 60

Libby;;13;15;19;15;—;62
Thompson Falls;;16;14;12;18;—;60

Class B 

Fairfield 65, Great Falls Central 42

Great Falls Central;;9;17;5;11;—;42
Fairfield;;14;8;14;29;—;65

GREAT FALLS CENTRAL: Brandon Bliss 13; Kaiden Horner 12; Eli Vincent 10; Relic Smith 5; Preston Linn 2.

FAIRFIELD: Daniel Faith 14; Gavin Mills 13; Kaelob Flores 11; Conor Murray 6; Owen Cartwright-Gines 6; Guidry Giles 5; Bryden Batson 4; Brayden Kolwyck 4; Hunter Rapp 1; Cooper Christensen 1.

Deer Lodge 70, East Helena 40

East Helena;;13;7;11;9;—;40
Deer Lodge;;19;17;16;18;—;70

EAST HELENA: Colter Charlesworth 19; Kaeden Sager 11; Jack Nelson 5; Kobe Mergenthater 3; Curtis Corzine 2.

DEER LODGE: Ozzie King 21; Brodey Freeman 14; Hunter Steinbach 12; Logan Nicholson 9; Aidan Thompson 6; Bossert 3; Long 3; Riley Rennfield 2.

Townsend 50, Whitehall 40

Townsend;;24;4;6;16;—;50
Whitehall;;8;10;13;9;—;40

TOWNSEND: Gavin Vandenacre 15; Ryan Racht 13; Trey Hoveland 10; Devon Zeadow 6; Braden Racht 4; Aaron Geisser 2.

WHITEHALL: Flint Smith 12; Hayden Hoagland 9; Dylan Smith 8; Brendan Wagner 6; Lane Wagner 3.

Harlem 74, Malta 46

Harlem;;19;15;21;19;—;74
Malta;;13;5;12;16;—;46

HARLEM: RJ Ramone 34; Trent Main 13; Tyler Cichosz 7; Cassius Johnson 6; Daniel Lawrence 5; Jehton Longfox 5; Teagan LeValdo 2; Deshon Shambo 2.

MALTA: Rex Williamson 18; Connor Tuss 11; Kooper Oxarart 9; Jared Eggebrecht 4; Jon Siewing 2; Pierce Mortenson 2.

Florence-Carlton 68, St. Ignatius 54

Florence-Carlton;;13;22;20;13;—;68
St. Ignatius;;7;10;20;17;—;54

FLORENCE-CARLTON: Beau Neal 25; Levi Posey 13; JP Briney 10; Eli Pedersen 9; Creagan Keller 7; Blake Shoupe 2; Ethan Abbott 2.

ST. IGNATIUS: Zoran LaFrombois 33; Ross McPherson 10; Kellen McClure 8; Layne Spidel 5; Connor Burke 1.

Anaconda 66, Jefferson 39

Jefferson;;18;6;3;12;—;39
Anaconda;;21;11;13;21;—;66

JEFFERSON: Trent McMaster 10; Joe Visser 9; Tyler Harrington 5; Wade Rykal 5; Braden Morris 4; Jake Genger 3; Luke Eckmann 3.

ANACONDA: Eli Saltenberger 20; Landon Hurley 13; Braedon Sawyer 11; Jacob Greenwood 8; Dillon Guiberson 5; River Hurley 5; Gabe Galle 2; Ryder Hoffland 2.

Columbus 40, Joliet 32

Joliet;;10;6;11;5;—;32
Columbus;;13;6;10;11;—;40

JOLIET: Seth Bailey 14; Kelly Lind 8; Bryce Williams 4; Wyatt Anderson 4; Paxton McQuillan 1; Hayden Ward 1.

COLUMBUS: Colby Martinez 12; Mason Meier 6; Matt Ivankovich 6; Kaeden Daniels 4; Caden Meier 4; Cale Chamberlin 4; Michael Curl 4.

Poplar 64, Wolf Point 60

Poplar;;18;20;9;17;—;64
Wolf Point;;12;11;12;25;—;60

POPLAR: Wilfred Lambert 22; Joe Bear 13; Inyan Growing Thunder 11; Delray Lilley 5; Dennis Red Eagle 4; Elijah Grey Bear 3; Geordy Medicine Cloud 3; Xander Steele 2.

WOLF POINT: Antone Manning 19; Zander Ackerman 19; Corey Martell 8; Kelby Bauer 8; Gage Bushman 6; Jack Sprague 2.

(Monday)

Bigfork 60, Missoula Loyola 44

Bigfork;;16;10;12;22;—;60
Missoula Loyola;;10;13;10;11;—;44

BIGFORK: Bryce Gilliard 24; Isak Epperly 13; Levi Taylor 9; Cormac Benn 6; Colin Wade 5; Nick Walker 3.

MISSOULA LOYOLA: Finn Richardson 21; Keenan Russell 9; Clayton Ogilvie 7; Parker Pratt 4; Jace Kruer 3.

Eureka 55, Flathead Valley Home School 52

Flathead Valley Home School;;11;13;17;11;—;52
Eureka;;7;8;23;17;—;55

FLATHEAD VALLEY HOME SCHOOL: Eli Husted 15; Landan Wininger 9; Lee Artyomenko 9; Michael Bartel 8; Max Gwynn 4; Corbin Meisner 3; Job Myers 2; Simeon Myers 2.

EUREKA: Gavin Bates 17; TJ Carr 13; Joey Kindel 10; Corbin Hurst 5; Trent Truman 4; Danny Dunn 2; Colter Casazza 2; Carson Komac 2.

Class C

District 2C

Westby-Grenora 48, Bainville 35

Bainville;;4;9;12;10;—;35
Westby-Grenora;;10;13;10;15;—;48

BAINVILLE: Jesse Strickland 14; Kaden Hansen 10; Chuck Butikofer 6; Braeden Romo 3; Sam Butikofer 2.

WESTBY-GRENORA: Darian Holecek 21; Erik Field 11; Keegan Nelson 10; Aidian Harbin 6.

Froid-Lake 62, Brockton 19

Brockton;;2;2;10;5;—;19
Froid-Lake;;21;18;17;6;—;62

BROCKTON: Malcom Yellow Hammer 12; Wambidi Yellow Hammer 5; Allen Russell 2.

FROID-LAKE: Colt Miller 11; Bode Miller 11; Tyler Wivholm 10; Walker Ator 9; Mason Dethman 6; Javonne Nesbit 6; Brett Stentoft 3; Isaac Johnson 2; Caden Kelm 2; Ashdyn Hobbs 2.

Fairview 51, Circle 47

Fairview;;14;14;13;10;—;51
Circle;;14;13;12;8;—;47

FAIRVIEW: Garrett George 17; Kanyon Taylor 12; Paul Hardy 8; Kaden Skogas 7; Brady Buxbaum 6; Jeff Tjelde 1.

Richey-Lambert 49, Plentywood 41

Richey-Lambert;;13;10;15;11;—;49
Plentywood;;5;8;7;21;—;41

RICHEY-LAMBERT: Toby Clinton 16; Caleb Senner 14; Grady Gonsioroski 11; Wyatt Robbins 5; Layne Herman 3.

PLENTYWOOD: Reese Wirtz 16; Keiran Hernandez 8; Chris Hagan 7; Caydon Trupe 6; Nate Overby 4.

District 3C

Lustre Christian 70, Nashua 36

Nashua;;7;8;6;15;—;36
Lustre Christian;;9;26;12;23;—;70

NASHUA: Trace Laumeyer 15; Fletcher Clampitt 11; Kevan Viste 4; Toby Glasoe 3; Jace Nickels 3.

LUSTRE CHRISTIAN: Kolden Hoversland 29; Cayden Klatt 17; Jasiah Hambria 6; Braden Ewing 6; Kaleb Hoversland 5; Elijah Lenihan 5; Bryan Chen 2.

District 6C

Roberts 39, Fromberg 38

Roberts;;21;5;0;13;—;39
Fromberg;;8;14;6;10;—;38

District 9C

Big Sandy 70, North Star 53

North Star;;12;16;15;10;—;53
Big Sandy;;7;25;19;19;—;70

NORTH STAR: Gavin Spicher 15; Jaden Sargent 14; Payne Ditmar 11; Rhett Wolery 6; Garrett Spicher 5; Gavin Clawson 1.

BIG SANDY: Kody Strutz 22; Brayden Cline 16; Kade Strutz 12; Lane Demontiney 11; Wylee Snapp 6; Cooper Taylor 3.

Box Elder 74, Chester-Joplin-Inverness 60

Chester-Joplin-Inverness;;9;12;23;16;—;60
Box Elder;;17;24;17;16;—;74

CHESTER-JOPLIN-INVERNESS: Kyle Harmon 18; Bryce Kammerzell 11; Kealy Haaland 11; Blake Harmon 9; Pat Dahlin 3; Braden Mattson 2; Adam Grammar 2; Trevin Grammar 2; Nate Nelson 2.

BOX ELDER: Gabe Saddler 21; Tayce St. Pierre 13; Jayden Jilot 11; Tyrus LaMere 9; Theron Oats 9; Kayden Duran 6; Jayden Gopher 3; Gyme Kelly 2.

Chinook 78, Turner 54

Turner;;7;12;27;8;—;54
Chinook;;29;17;12;20;—;78

TURNER: Shane Kimmel 21; Austin Welsh 14; Ryan Doyle 4; Trever Kimmel 2; Carson Maloney 2; Trent Billmayer 2; Charlie Calvert 2; Shay Humphreys 1.

CHINOOK: Ethan Bell 34; Toby Niederegger 12; Oshar Pula 10; Benton Elliot 10; Flint Auris 4; Jackson Nordboe 3; Braxton Inman 2; Damon Hannum 2; Ethan Macheod 1.

District 12C

West Yellowstone 74, Lima 47

Lima;;13;14;11;9;—;47
West Yellowstone;;20;17;17;20;—;74

LIMA: Walker Nygren 23; Peyton Haws 17; Garet Leslley 5; Jacen Haws 2.

WEST YELLOWSTONE: Blake Loomis 34; Taylor Hales 15; Jonathan Resendiz 11; Mason Burden 6; Kaden Speer 3; Yahir Vazquez 3; Erik Resendiz 2.

White Sulphur Springs 47, Sheridan 34

White Sulphur Springs;;2;19;17;9;—;47
Sheridan;;8;4;5;17;—;34

District 13C

Philipsburg 63, Lincoln 24

Lincoln;;7;2;7;8;—;24
Philipsburg;;33;21;4;5;—;63

LINCOLN: Andrew Brown 10; Bradley Howard 6; Teegan Tybo 4; Wesson Dempster 2; Logan Joyce 2.

PHILIPSBURG: Kade Cutler 18; Preston Metesh 13; Andrew Tallon 12; Mayson Palen 5; Trevor Morrissey 4; Cavin Babbitt 4; Kai O'Donnell 4; Mason Graeff 2; Cayhel White 1.

Drummond 52, Victor 24

Victor;;5;8;5;6;—;24
Drummond;;13;12;10;17;—;52

VICTOR: Carson Varner 9; Brandon Bowen 6; Jordan McLane 4; Caleb Rosen 3; Robert Crosbie 2.

DRUMMOND: Trey Phillips 13; Samuel Bryant 10; Colt Parsons 10; Caleb Parke 9; Cooper Bradshaw 4; Ezna Bolotsky 2; Scott Parke 2; Ben Bradshaw 2.

Darby 56, Seeley-Swan 49 (OT)

Seeley-Swan;;12;11;5;9;12;—;49
Darby;;6;5;15;11;19;—;56

District 14C

Hot Springs 54, Noxon 36

Noxon;;7;17;6;6;—;36
Hot Springs;;17;6;18;13;—;54

NOXON: Cade Van Vleet 9; Brody Hill 8; Derrick Christensen 6; Jeriko Smith-Roach 6; Nate Cano 5; Jared Webley 2.

HOT SPRINGS: Kyle Lawson 14; Mario Garcia 10; Nathan Lawhead 10; Lincoln Slonaker 8; Jack McAllister 5; Michael Marriman 4; Vania Afonin 2; Benedict Waterbury 1.

Charlo 47, Plains 38

Plains;;5;6;9;18;—;38
Charlo;;9;10;12;16;—;47

PLAINS: Nathan Feliksa 8; Parker Flock 8; Gunner Gannarelli 6; Duncan Chisholm 6; Gavin Regalado 5; Garth Parker 5.

CHARLO: Roper Edwards 15; Phil Marquez 11; Keaton Piedalue 8; Steson Reum 8; Nathan Clark 4; Hayden Hollow 1.

GIRLS

Class AA

Helena Capital 44, Missoula Hellgate 30

Missoula Hellgate;;10;3;10;7;—;30
Helena Capital;;15;13;8;8;—;44

MISSOULA HELLGATE: Bailee Sayler 9; Alex Covill 9; Addy Heaphy 4; Kennedy McCorkle 3; Perry Paffhausen 2; Lauren Dick 2; Keke Davis 1.

HELENA CAPITAL: Dani Bartsch 20; Paige Bartsch 14; Jaymee Sheridan 4; Mara McGinley 3; Audrey Hofer 3.

Helena 45, Missoula Sentinel 36

Helena;;5;15;11;14;—;45
Missoula Sentinel;;8;12;7;9;—;36

HELENA: Avery Kraft 14; Reegan Walsh 7; Kim Feller 6; Brooke Ark 6; Kylie Lantz 4; Alex Bullock 4; Liz Heuiser 2; Maloree English 2.

MISSOULA SENTINEL: Brooke Stayner 13; Challis Westwater 9; Kodi Fraser 5; Jayden Salisbury 4; CC Size 2; Megan Hamilton 2; Olivia Huntsinger 1.

Class A 

Dillon 49, Corvallis 33

Corvallis;;9;11;8;5;—;33
Dillon;;14;7;8;20;—;49

CORVALLIS: Madeline Gilder 10; Savannah Jessop 8; Brooke Powell 6; Jenna Jordan 5; Tylin Sorenson 2.

DILLON: Lauryn Petersen 13; Ainsley Shipman 11; Madalen Shipman 9; Jordyn Walker 7; Sydney Petersen 3; Evey Hansen 3; Halle Fitzgerald 3.

Glendive 49, Glasgow 45

Glasgow;;12;16;10;7;—;45
Glendive;;13;14;6;16;—;49

GLENDIVE: Jillian Litwiller 29; Mallory Robinson 8; Madison Wahl 6; Codi Nagle 3; Mikah James 2; Jane Harrison 1.

Whitefish 43, Ronan 30

Whitefish;;11;9;14;9;—;43
Ronan;;4;11;9;6;—;30

WHITEFISH: Gracie Smyley 17; Ashton Ramsey 9; Alivia Ingold 6; Jadi Walburn 6; Taylor Means 4; Brook Smith 3; Makenna Ells 2; Erin Wilde 2.

RONAN: Jaylea Lunceford 6; Jaeleigh Gatch 6; Areanna Burke 4; LaReina Cordova 4; Danielle Coffman 3; Madeline McCrea 2; Alexis Wirz 2; Margaret Cordova 2; Leina Ulutoa 1.

Hamilton 40, Frenchtown 37

Hamilton;;8;8;10;14;—;40
Frenchtown;;7;4;12;14;—;37

HAMILTON: Layne Kearns 12; Katelyn Dickemore 10; Rylee Brackman 9; Maggie Ringer 5; Morgan Brenneman 3; Mya Winkler 1.

FRENCHTOWN: Demi Smith 11; Lauren Demmons 11; Shelby Smith 9; Maddy Eggers 4; Cassidy Bagnell 2.

Billings Central 49, Laurel 43

Billings Central;;9;7;17;16;—;49
Laurel;;13;12;10;8;—;43

BILLINGS CENTRAL: Mya Hansen 21; Isabelle Erickson 12; Maria Stewart 9; Solei Elletson 5; Lily Bland 2.

LAUREL: Becky Melcher 11; Emma Timm 10; Sophie Timm 7; Alyse Aby 7; Grace Timm 4; Morgan Maack 2.

Livingston 48, Butte Central 35

Butte Central;;14;4;4;13;—;35
Livingston;;8;15;12;13;—;48

BUTTE CENTRAL: Brooke Badovinac 14; Sofee Thatcher 10; Delaney Hasquet 6; Maddie Kump 3; Amira Bolton 2.

LIVINGSTON: Kodie Vondra 21; Skylar Higgs 9; Rainna Floyd 8; Shannon Nelson 4Taylor Young 3; Shannon Nelson 3.

(Monday)

Browning 49, Polson 29

Browning;;14;10;13;12;—;49
Polson;;5;9;8;7;—;29

BROWNING: Abby Bullcalf 12; Chalissa Kipp 9; Jerel Whitegrass 8; Arena Matt 6; Mecca Bullchild 5; Tatum Running Crane 4; Mishayla Croff 3; Jazzlyn Wells 1; Walker Running Crane 1.

POLSON: McKenna Hanson 7; Mossy Kauley 7; Jaivin Bad Bear 4; Jazlyn Dalbey 3; Megan Rost 3; Turquoise Pierre 2; Grace Hobbs 2; Grace Simonich 1.

Class B

Missoula Loyola 72, Bigfork 38

Bigfork;;10;8;5;15;—;38
Missoula Loyola;;22;20;17;13;—;72

BIGFORK: Callie Gambala 22; Madison Chappius 5; Alexis Saari 5; Jessa 2; Callie Martinz 2; Zoey Albert 1; Quinn Nissan 1.

MISSOULA LOYOLA: Lani Walker 15; Kelsey Esh 13; Natalie Clevenger 11; Michaela Deschamps 8; Brooke Twite 6; Addison Jacobson 6; Molly McHugh 5; Giovanna Horner 5; Ora Lindauer 2; Jami Janetski 1.

Joliet 40, Columbus 34

Joliet;;15;7;9;9;—;40
Columbus;;17;2;8;7;—;34

JOLIET: Merrin Schwend 20; Skyler Wright 14; Makenna Bushman 3; Kyelynn Coombe 3.

COLUMBUS: Brooklyn Wyllie 14; Molly Hamilton 11; Payton West 3; Hannah Obert 3; Sawyer Wiggs 2; Reed Johnson 1.

Whitehall 56, Townsend 24

Townsend;;9;5;8;2;—;24
Whitehall;;10;12;17;17;—;56

TOWNSEND: Kadyn Braaten 9; Trinity Wilson 7; Kenndy Vogl 3; Charlotte Watson 3; Mel Woodward 2.

WHITEHALL: Brynna Wolfe 12; Jada Clarkson 9; Maxine Hoagland 9; Lindsay Briggs 8; Meagan Johnson 8; Jacy Johnson 5; Kendra Klapan 2; Hannah Haverland 1.

Jefferson 58, Anaconda 45

Anaconda;;10;14;8;13;—;45
Jefferson;;12;19;19;8;—;58

ANACONDA: Mia Sullivan-Sanders 11; Makena Patrick 11; Megan Reich 9; Sami Johnson 6; Kora Kelly 4; Alyssa Peterson 2; Maniyah Lunceford 2.

JEFFERSON: Rachel Van Blaricom 23; Dakota Edmiston 16; Grace Alexander 5; Sam Zody 5; Cia Stuber 5; Austie May 2; Olivia Lyon 2.

Malta 73, Harlem 34

Harlem;;13;8;10;3;—;34
Malta;;26;14;18;15;—;73

HARLEM: Taya Trottier 8; Chloe Messerly 7; Alaynee Hawley 6; Savanna Jones 4; Gabi Bell 3; Tova Anderson 2; Vanise Little 2; Ma’Lea Moore 1.

MALTA: Justine Lamb 17; Allison Kunze 14; Maddie Williamson 12; Addy Anderson 10; Brylee French 7; Kylie Hunter 6; Kylee Nelson 4; Lauren Tuss 2; Erica Smith 1.

Thompson Falls 64, Libby 32

Thompson Falls;;24;17;17;6;—;64
Libby;;2;7;12;11;—;32

THOMPSON FALLS: Megan Baxter 14; Elli Pardee 12; Faith Frields 11; Jody Detlaff 11; Chesney Lowe 3; Julissa Bonney 2; Caity Alexander 1; Riley Wilson -10.

East Helena JV 61, Deer Lodge 51 (OT)

East Helena;;9;5;15;18;14;—;51
Deer Lodge;;6;18;17;6;4;—;61

DEER LODGE: Taryn Lamb 19; Courtney Boese 12; Natalie Spring 11; Taylor Stevenson 3; Emma Johnson 3; Avery Jones 2; Mary Hansen 1.

Wolf Point 51, Poplar 37

Poplar;;8;11;7;11;—;37
Wolf Point;;10;17;15;9;—;51

POPLAR: Macey Dionne 9; Rikki Belton 5; Keandra Martell 5; Gracelyn Medicine Cloud 4; Teagan Escarcega 4; Morgen Nordwick 4; Kessee Erickson 3; Courtney Spotted Wolf 3.

WOLF POINT: J'Elle Garfield 14; Sierra Hamilton 12; JayLee Azure 8; Hamyanie Campbell 6; Josie Kolstad 4; Katelyn MacDonald 3; Hailey Nelson 3.

Class C

District 2C 

(Monday)

Froid-Lake 45, Bainville 32

Froid-Lake;;16;11;10;8;—;45
Bainville;;9;9;0;14;—;32

FROID-LAKE: Sydney Dethman 14; Carolyne Christoffersen 14; Baylee Davidson 6; Dasani Nesbit 6; Meg Ator 5.

BAINVILLE: Elsie Wilson 9; Brecklyn Pippenger 7; Kaitlyn Adkins 6; Tally Berwick 6; Kendra Romo 4.

Circle 43, Culbertson 28

Circle;;12;9;5;17;—;43
Culbertson;;6;8;7;7;—;28

CIRCLE: Alexis Moline 10; Ryann Moline 10; Tina Hogan 8; Sierra Nagle 7; Kayli Haynie 5; Grace Gackle 3.

CULBERTSON: Megan Granbois 13; Makena Hauge 7; Autumn Bergum 4; Destiney Thompson 3; Alicyn Ator 1.

Westby-Grenora 40, Savage 22

Savage;;5;6;7;4;—;22
Westby-Grenora;;12;13;9;6;—;40

SAVAGE: Brooke Reuter 8; Karley McPherson 3; Alexia Papka 3; Taryn Hagler 2; Teah Conradsen 2.

WESTBY-GRENORA: Brynn Folvag 18; Elizabeth Field 12; Kiarra Brunelle 3; Katelynn Folvag 3; Sayler Stewart 2; Emma Smart 2.

District 3C

Dodson 65, Frazer 28

Frazer;;10;8;2;8;—;28
Dodson;;27;22;13;3;—;65

FRAZER: Audrey Smoker 14; Angeline White 4; Justine Smoker 3; Evelyn Yellowhammer 2.

DODSON: Kataya Kill Eagle 25; Melony Fetter 22; Lindsey Fetter 12; Jean Jackson 2.

Lustre Christian 49, Nashua 46

Nashua;;9;11;16;10;—;46
Lustre Christian;;7;8;6;28;—;49

NASHUA: Alyssa Murdock 11; Devin Fromdahl 9; Tia Dees 9; Hadynn Adkins 6; Kaitlyn Miller 6; Keelyn Skolrud 6; Hannah Toavs 4; Deja Morgan 1.

LUSTRE CHRISTIAN: Alexa Reddig 24; Aubri Holzrichter 10; Grace Brown 6; Tiara Whitmus 3.

District 6C

(Monday)

Reed Point-Rapelje 26, Fromberg 22

Fromberg;;5;2;4;11;—;22
Reed Point-Rapelje;;10;2;7;7;—;26

REED POINT-RAPELJE: Lily Herzog 16; Abby Knoll 8; Riley Tinsley 2.

District 9C

Fort Benton 68, Big Sandy 5

Big Sandy;;0;0;0;5;—;5
Fort Benton;;30;20;11;7;—;68

BIG SANDY: Daisy LaBuda 3; Eva Wagoner 2.

FORT BENTON: Aspen Giese 15; Ashlee Wang 13; Hailee Wang 12; Abby Clark 7; Emerson Giese 6; Maci Molinario 5; Cloe Kalanick 4; Samantha Vielleux 2.

Turner 71, Chester-Joplin-Inverness 31

Chester-Joplin-Inverness;;9;2;4;16;—;31
Turner;;18;29;18;6;—;71

CHESTER-JOPLIN-INVERNESS: Molly Nelson 14; Haddie Woods 6; Shawna Osburn 4; Emma Wickum 2; Averie Mattson 2; J Laverdure 1.

TURNER: Shyan Krass 23; Dakota Krass 16; Emma Billmayer 14; Brooke Reed 8; Cassidy Grabofsky 4; Brandy Calvert 4; Hannah Richman 2.

Box Elder 92, Hays-Lodgepole 52

Hays-Lodgepole;;6;16;20;10;—;52
Box Elder;;23;18;22;29;—;92

HAYS-LODGEPOLE: Ella Messerly 16; Sierra Chandler 15; Jaedyn Chandler 7; Alliya Pretty Paint 6; Kassi Perez 4; Shailee Shambo 2; S. Hawley 2.

BOX ELDER: Angela Gopher 37; Mariah Arkinson 11; Kayla Momberg 11; Breanna Bacon 11; Annalise Johnson 10; Makarla Kelly 4; Abria Small Boy 4; Ariel Gopher 3; Tayleigh Sunchild 1.

District 11-12C

White Sulphur Springs 44, Sheridan 27

White Sulphur Springs;;9;9;15;11;—;44
Sheridan;;4;8;9;6;—;27

WHITE SULPHUR SPRINGS: Natalie Fisher 14; Kenzie Hereim 10; Kendra Manger 9; Vickie Massee 4; Brooke Thorp 3; Callie Menard 2; Jessa Rassmussen 2.

SHERIDAN: Faith Larsen 10; Dreonna Clark 6; Caitlyn Galiger 5; MacKenzee Fabel 4; Jorien Verttow 2.

Lone Peak 43, Lima 33

Lima;;3;8;7;15;—;33
Lone Peak;;6;14;11;12;—;43

LIMA: Gracie Bravo 19; Taryn Martinell 7; Nicole Lessley 4; Molly Crafton 2; Kyrah Haws 1.

LONE PEAK: Ivy Hicks 12; Kate King 11; Maddie Cone 10; Jessie Bough 4; Vera Grabow 4; Carly Wilson 2; Lyli McCarthy 2.

District 13C

Philipsburg 55, Lincoln 7

Lincoln;;0;1;3;3;—;7
Philipsburg;;19;11;13;12;—;55

LINCOLN: Jenna Templeton 6; Jessica Zarske 1.

PHILIPSBURG: Reece Pitcher 15; Asha Comings 13; Gretchen Hill 7; Amelia Hill 6; SaDee Lilyquist 4; Kinsey Clark 4; Chaelyn Cotton 2; Rachel Ward 2; Montannah Piar 2.

Victor 44, Valley Christian 38

Victor;;10;9;10;15;—;44
Valley Christian;;4;12;13;9;—;38

VICTOR: Bella Schicholone 14; Virginia Brown 9.

VALLEY CHRISTIAN: Maggie Harvey 8.

District 14C

Noxon 44, Hot Springs 27

Hot Springs;;4;2;8;13;—;27
Noxon;;16;9;11;8;—;44

HOT SPRINGS: Lizzy Fisher 11; Lily Detienne 5; Brooke Jackson 4; Brynn Courville 3; Georgia Uski 2; Emma Rae Rasmussen 2.

NOXON: Emily Brown 13; Avery Burgess 11; Jaedyn Murray 6; Chelsea Vohs 4; Vanessa Horner 4; Riley Richter 2; Mia Vogel 2; Dylan Vigel 2.

Plains 44, St. Regis 43

St. Regis;;12;12;7;12;—;43
Plains;;5;10;12;17;—;44
Load comments