State tournaments

Friday's results

BOYS

Class AA

Helena Capital 61, Butte 41

Butte;;10;8;17;6;—;41
Helena Capital;;7;16;22;16;—;61

BUTTE: Jake Olson 14; Blake Drakos 7; Cael Stenson 5; Tommy Mellott 5; Andrew Booth 5; Billy Kelly 3.

HELENA CAPITAL: Brayden Koch 16; Shane Haller 16; Bridger Grovom 13; Trevor Swanson 7; Parker Johnston 7; Ryan Quinn 2.

Bozeman 63, Missoula Sentinel 55

Bozeman;;14;15;15;19;—;63
Missoula Sentinel;;14;12;11;18;—;55

BOZEMAN: Hudson Willett 20; Carter Ash 20; Brett Clark 14; Padraig Lang 4; Jace Fasting 4; Brady Lang 3; Jackson Coles 2.

MISSOULA SENTINEL: Tony Frohlich-Fair 22; Alex Germer 15; TJ Rausch 11; Hayden Kolb 3; Zac Crews 3; Soren Syvrud 1.

Class A

Hardin 73, Livingston 41

Hardin;;14;18;26;15;—;73
Livingston;;7;9;15;10;—;41

HARDIN: Famous Lefthand 18; Cayden Redfield 16; Peyton Goodluck 11; Kidd LittleLight 8; Eric Woods 7; Trae Hugs 6; Teivon Ramos 3; Jalen HighHawk 2; Kevion Ladson 2.

LIVINGSTON: Brendon Johnson 14; Tristan Stenseth 10; Sage McMinn 9; Wyatt Saile 5; Nick Battrick 2; Casey Miller 1.

Butte Central 66, Browning 50

Browning;;20;8;7;15;—;50
Butte Central;;14;17;16;19;—;66

BROWNING: Rylee Spoonhunter 24; Blayne Deroche 10; Deion Mad Plume 5; Joe Bull Shoe 4; Latrell Bullchild 2; Jesse Carlson 2; Justin Burd 2; Cody Carlson 1.

BUTTE CENTRAL: Matt Simkins 20; Braden Harrington 14; Jared Simkins 12; Trevor Neuman 10; Luke Heaphy 8; Brian Holland 2.

Frenchtown 51, Polson 47

Polson;;9;10;9;19;—;47
Frenchtown;;13;12;8;18;—;51

POLSON: Colton Graham 20; Jarrett Wilson 6; Xavier Fisher 6; Braunson Henriksen 5; Anton Lefthand 4; Bo Kelley 3; Ryker Wenderoth 3.

FRENCHTOWN: Zack Baker 15; Cade Baker 10; Brandon Finley 10; Devin Shelton 7; Hank Rugg 6; Mason Pyron 3.

Laurel 55, Billings Central 47

Laurel;;10;16;10;19;—;55
Billings Central;;13;9;8;17;—;47

LAUREL: Wylee Schnetter 12; Nick Pasquarello 11; Colter Bales 10; Danner Purkett 9; Eli Aby 8; Emmet Renner 3; Jace McNeil 2.

BILLINGS CENTRAL: Gabriel Penha Dos Santos 14; Malachi Stewart 8; Brock Blatter 5; Stefan Novakovich 5; Junior Brackenridge 5; Charlie Parkan 5; Marcus Wittman 3; Mason Yochum 2.

Class B

Lodge Grass 81, Rocky Boy 54

Rocky Boy;;16;17;7;14;—;54
Lodge Grass;;20;16;23;22;—;81

LODGE GRASS: Damon Gros Ventre 35; Malachai Little Nest 12; Ty Moccasin 10; Tai'vian Brady 8; Jadence Archilta 6; Anthony Brown 3; Bobby Pease 3; Fred Backbone 2; Kendall Russell 2.

Fairfield 58, Three Forks 39

Three Forks;;11;10;7;11;—;39
Fairfield;;14;10;16;18;—;58

THREE FORKS: Micaiah Hauser 17; Dustin Dalke 9; Zach Pitcher 8; Antonio Boggio 2; Austin Allen 2; Owen Long 1.

FAIRFIELD: Keeley Bake 17; Kaelob Flores 10; Gavin Mills 10; Conner Murray 8; Daniel Faith 6; Owen Cartwright 4; Cooper Christensen 2; Gaice Blackwell 1.

Shelby 68, Arlee 59

Arlee;;18;15;13;13;—;59
Shelby;;22;13;13;20;—;68

ARLEE: Levi Fullerton 29; Cody Tanner 13; Micah Johnson 7; Tapit Haynes 4; Billy Fisher 4; Zachary Running Crane 2.

SHELBY: Rhett Reynolds 25; Logan Leck 22; Tanner Parsons 7; Tanner Tustian 7; Trenton Emerson 3; Aidan Torgerson 2; Tanner Watson 2.

Deer Lodge 56, Colstrip 49

Deer Lodge;;17;12;9;18;—;56
Colstrip;;7;19;9;14;—;49

DEER LODGE: Brodey Freeman 18; Logan Nicholson 10; Ozzie King 9; Ethan Bossert 8; Ben Anderson 6; Aiden Thompson 5.

COLSTRIP: JT Baer 20; Corbin Small-Fisher 11; Caleb Wheatley 6; Caleb Cole 6; Memphis Keplin 2; Kyler Burton 2; Rilee Small-Fisher 2.

Class C

Fort Benton 47, Belt 37

Belt;;5;9;7;16;—;37
Fort Benton;;10;13;11;13;—;47

BELT: Kaimen Evans 15; Aidan McDaniel 14; TJ Hennes 3; Keaghan McDaniel 2; Garrett Metrione 2; Bridger Vogl 1.

FORT BENTON: Hayden Diekhans 19; Garrett Diekhans 13; Max Lane 6; Jace Thompson 4; Logan Giles 4; Devin Bird 1.

Twin Bridges 67, Manhattan Christian 53

Twin Bridges;;21;13;12;21;—;67
Manhattan Christian;;15;14;9;15;—;53

TWIN BRIDGES: Charlie Kruer 21; Matt Kaiser 19; Jake Hughes 15; Bryce Nye 12.

MANHATTAN CHRISTIAN: Caidin Hill 13; Charlie Keith 9; Josiah Amunrud 7; Sam Leep 7; Matthew Kenney 6; Tebarek Hill 5; Seth Amunrud 3; Devan Walhof 3.

GIRLS

Class AA

Helena Capital 48, Missoula Hellgate 36

Helena Capital;;12;1;17;18;—;48
Missoula Hellgate;;4;6;9;17;—;36

HELENA CAPITAL: Dani Bartsch 16; Paige Bartsch 12; Mashayla O'Malley 9; Mara McGinley 6; McKinlee Mihelish 3; Jaymee Sheridan 2.

MISSOULA HELLGATE: Bailee Sayler 19; Addy Heaphy 9; Perry Paffhausen 2; Lauren Dick 2; Keke Davis 2; Alex Covill 2.

Billings West 48, Missoula Sentinel 30

Billings West;;11;2;14;21;—;48
Missoula Sentinel;;4;10;8;8;—;30

BILLINGS WEST: Willa Albrecht 14; Kendell Ellis 9; Layla Baumann 8; Kaitlin Grossman 6; Maddie Albrecht 6; Ryan Dolan 2; Laiten Lantis 1.

MISSOULA SENTINEL: Brooke Stayner 9; Lexi Deden 9; Challis Westwater 7; Olivia Huntsinger 3; CC Size 2.

Great Falls CMR 55, Billings Skyview 39

Billings Skyview;;9;6;9;15;—;39
Great Falls CMR;;9;8;16;22;—;55

BILLINGS SKYVIEW: Brooke Berry 17; Allie Montague 8; Cami Harris 5; Maliea Owens 3; Morning Grace Spotted Bear 2; Jessi Henckel 2; Kaitlyn Hensel 2.

GREAT FALLS CMR: Kiely Gunderson 19; Chloe Pace 12; Allie Olsen 11; Emily Funseth 7; Lauren Lindseth 4; Natalie Bosley 2.

Kalispell Glacier 43, Bozeman 38

Kalispell Glacier;;10;9;5;19;—;43
Bozeman;;14;6;8;10;—;38

KALISPELL GLACIER: Aubrie Rademacher 15; Kenzie Williams 11; Ellie Keller 10; Kaylee Fritz 5; Emma Anderson 2.

BOZEMAN: Addi Ekstrom 21; Macy Mayer 6; Emily Williams 3; Lucy Child 3; Cooper Knarr 2; Payton Putnam 2; Gabby Klein 1.

Class A

Billings Central 50, Havre 43

Billings Central;;9;8;9;24;—;50
Havre;;6;14;5;18;—;43

BILLINGS CENTRAL: Mya Hansen 22; Olivia Moten-Schell 9; Solei Elletson 7; Maria Stewart 7; Isabelle Erickson 5.

HAVRE: Kyndall Keller 18; Sadie Filius 9; Kadia Miller 5; Kylie Walker 3; Sam Oliver 3; Loy Waid 3; Jessa Chvilicek 2.

Hardin 64, Livingston 40

Livingston;;9;9;10;12;—;40
Hardin;;19;14;17;14;—;64

LIVINGSTON: Kodie Vondra 15; Bobbi Lima 8; Abby Kokot 7; Taylor Young 4; Rainna Floyd 3; Ryleah Floyd 2; Shannon Nelson 1.

HARDIN: Marie Five 23; Julianna Takes Horse 14; Kylee Old Elk 6; Nevaeh Alden 5; Sossity Spotted Wolf 4; Alyssa Pretty Weasel 3; Ivery Fritzler 3; Aiyana Big Man 2; Kamber GoodLuck 2.

Dillon 45, Hamilton 39

Dillon;;12;9;8;16;—;45
Hamilton;;1;13;13;12;—;39

DILLON: Lauryn Peterson 510; Tylia DeJohn 13; Ainsely Shipman 7; Madalen Shipman 5; Jordyn Walker 3; Kylee Pittman 2.

HAMILTON: Layne Kearns 11; Abby Johnson 7; Olivia Walker 6; Maggie Ringer 5; Brynnli Poulsen 4; Taryn Searle 2.

Browning 48, Corvallis 41

Corvallis;;8;9;13;11;—;41
Browning;;17;15;9;7;—;48

CORVALLIS: Isabel Evans 14; Madeline Gilder 11; Jenna Jordan 6; Brooke Powell 5; Hannah Hutchinson 3; Haley Lords 1; Ashlynn Nixon 1.

BROWNING: Tatum Running Crane 11; Tamika Guardipee 10; Dulci Skunkcap 9; Chalissa Kipp 6; Kelsey Mad Plume 5; Abby Bullcalf 4; Mecca Bull Child 3.

Class B

Missoula Loyola 46, Shelby 21

Missoula Loyola;;14;12;11;9;—;46
Shelby;;3;5;11;2;—;21

MISSOULA LOYOLA: Syd Koppang 15; Sam Clevenger 9; Natalie Clevenger 8; Lani Walker 7; Kelsey Esh 3; McKenna Deschamps 2.

SHELBY: Brogan McAllister 7; Maddison Underdal 5; Bailey Johnson 4; Brook Luly 3; Brielle Aklestad 2.

Forsyth 46, Big Timber 30

Big Timber;;2;8;12;8;—;30
Forsyth;;10;13;12;11;—;46

BIG TIMBER: Emily Cooley 11; Hailee Brandon 8; Bailey Finn 6; Alyssa Boshart 3; Darby Johnston 2; Lauren Niebur 2.

FORSYTH: Lindsey Hein 24; Roxanne Keefer 9; Jordan Cookman 7; Haley Vance 4; Shay Donley 2.

Harlem 68, Colstrip 47

Harlem;;21;15;17;15;—;68
Colstrip;;6;12;8;21;—;47

HARLEM: L'Tia Lawrence 29; Taya Trottier 19; Kailee Henry 10; Taeshon Schaeffer 5; Aria Owens 3; Kristyn Kittson 2.

COLSTRIP: Canzas HisBadHorse 10; Kya Egan 9; Addison Casterline 7; Gracie Bradley 6; Madison BigBack 6; Addison Pontius 4; Jenna Littlebird 2; Baily Egan 2; Tegan Harris 1.

Malta 48, Bigfork 43

Bigfork;;8;11;16;8;—;43
Malta;;13;13;12;10;—;48

BIGFORK: Ansleigh Edgerton 17; Emma Berreth 7; Audrey Buenz 4; Ashton McAnnaly 4; Madison Chappius 4; Scout Nadeau 4; Isabella Santistevan 3.

MALTA: Kylee Nelson 11; Kelbe Denham 9; Allie Kunze 7; Carly Garfield 6; Kylie Hunter 6; Justine Lamb 6; Maddie Williamson 2; Sidney Meeks 1.

Class C

Roy-Winifred 62, Ekalaka 19

Roy-Winifred;;14;19;17;12;—;62
Ekalaka;;8;3;6;2;—;19

ROY-WINIFRED: Laynee Elness 18; Dyauni Boyce 11; Isabelle Heggem 11; Cassie Smith 6; Madeline Heggem 6; Olivia Geer 5; Helaina Fowler 4; Jayda Southworth 1.

EKALAKA: Heather LaBree 7; Heidi LaBree 6; Hannah LaBree 6.

Belt 46, Melstone 26

Melstone;;5;5;8;8;—;26
Belt;;15;10;8;13;—;46

MELSTONE: Kaigen Roskelley 4; Draya Wacker 3; Koye Rindal 3.

BELT: Brooke Schraner 7; Kolby Pimperton 6; Shelby Paulson 4; Kyelie Marquis 3.

Scobey 40, Seeley-Swan 28

Seeley-Swan;;3;10;10;5;—;28
Scobey;;9;13;12;6;—;40

SEELEY-SWAN: Klaire Kovatch 9; Sarah Maughan 9; Kyla Conley 5; Emily Maughan 3; Terra Bertsch 2.

SCOBEY: Kortney Nelson 18; Gracee Lekvold 13; Ryleigh Backman 6; Karys Lamb 2; Jennifer Cahill 1.

Westby-Grenora 52, Manhattan Christian 36

Manhattan Christian;;10;10;5;11;—;36
Westby-Grenora;;11;17;17;7;—;52

MANHATTAN CHRISTIAN: Eliana Kuperus 16; Hope Kenney 8; Grace Aamot 4; Taylor Devries 2; Kiersten Van Kirk 2; Ava Bellach 2; Hailey VanDyken 2.

WESTBY-GRENORA: Jenna Rust 26; Elizabeth Field 14; Brynn Folvag 7; Samantha Ledahl 3; Kiarra Brunelle 2.

Load comments