Montana High School Association

Football Playoffs

Class AA

First round

Friday, Nov. 1

Bozeman 27, Missoula Big Sky 3

Helena 34, Great Falls CMR 7

Missoula Sentinel 45, Billings Skyview 7

Kalispell Glacier 33, Great Falls 24

Helena Capital 49, Belgrade 10

Billings West 51, Kalispell Flathead 22

Saturday, Nov. 2

Billings Senior 41, Missoula Hellgate 13

First-round bye: Butte.

Quarterfinals

Friday, Nov. 8

Butte 51, Kalispell Glacier 14

Billings West 48, Helena Capital 27

Missoula Sentinel 24, Billings Senior 14

Bozeman 17, Helena 7

Semifinals

Friday, Nov. 15

Butte 35, Billings West 6

Bozeman 28, Missoula Sentinel 21

Championship

Friday, Nov. 22

Bozeman (10-1) at Butte (11-0), 7 p.m.

Class A

First round

Friday, Nov. 1

Billings Central 45, Glendive 13

Saturday, Nov. 2

Frenchtown 34, Whitefish 7

Havre 14, Lewistown 13

Libby 49, Butte Central 28 

First-round byes: Miles City, Hamilton, Dillon, Laurel.

Quarterfinals

Saturday, Nov. 9

Miles City 40, Frenchtown 3

Hamilton 34, Billings Central 17

Dillon 47, Havre 7

Laurel 50, Libby 0

Semifinals

Friday, Nov. 15

Laurel 21, Dillon 12

Saturday, Nov. 16 

Miles City 28, Hamilton 14

Championship

Saturday, Nov. 23

Laurel (9-1) at Miles City (10-0), 1 p.m.

Class B

First round

Saturday, Nov. 2

Fairfield 41, Townsend 13

Florence 59, Shepherd 6

Manhattan 41, Cut Bank 0

Missoula Loyola 20, Huntley Project 0

Eureka 65, Baker 24

Columbus 28, Glasgow 24

Red Lodge 28, Bigfork 25

Malta 26, Jefferson 7

Quarterfinals

Saturday, Nov. 9

Fairfield 55, Florence 20

Manhattan 26, Missoula Loyola 7

Eureka 69, Columbus 30

Red Lodge 35, Malta 6

Semifinals

Saturday, Nov. 16

Manhattan 25, Fairfield 19

Eureka 39, Red Lodge 35

Championship

Saturday, Nov. 23

Eureka (11-0) at Manhattan (11-0), 1 p.m.

8-Man

First round

Friday, Nov. 1

Thompson Falls 55, Twin Bridges 20

Saturday, Nov. 2

Fairview 70, Choteau 8

Fort Benton 62, Culbertson 0 

Park City 34, St. Ignatius 24

Alberton-Superior 58, Shelby 21

Belt 70, Scobey 34

Drummond-Philipsburg 46, West Yellowstone 40, 2OT

Great Falls Central 41, Ekalaka 18

Quarterfinals

Saturday, Nov. 9

Fairview 66, Thompson Falls 6

Fort Benton 33, Park City 30

Alberton-Superior 46, Belt 34

Great Falls Central 49, Drummond-Philipsburg 34

Semifinals

Saturday, Nov. 16

Fairview 48, Fort Benton 8

Alberton-Superior 44, Great Falls Central 14

Championship

Saturday, Nov. 23

Fairview (10-0) vs. Alberton-Superior (11-0), at Herb Klindt Field, Billings, 1 p.m.

6-Man

First round

Saturday, Nov. 2

Hot Springs 47, Harlowton-Ryegate 18

Westby-Grenora 50, Power-Dutton-Brady 0 

Shields Valley 59, Geraldine-Highwood 38 

Wibaux 26, Denton-Geyser-Stanford 18 

Jordan 51, North Star 6

Bridger 43, White Sulphur Springs 41

Big Sandy 51, Richey-Lambert 16

Roy-Winifred 38, Noxon 29 

Quarterfinals

Saturday, Nov. 9

Westby-Grenora 48, Hot Springs 12

Wibaux 41, Shields Valley 19

Jordan 65, Bridger 0

Big Sandy 60, Roy-Winifred 6

Semifinals

Saturday, Nov. 16

Wibaux 36, Westby-Grenora 28

Jordan 55, Big Sandy 25

Championship

Saturday, Nov. 23

Wibaux (9-2) at Jordan (11-1), 1 p.m.

Sign up for our high school sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
Load comments