State AA-C Track Meet

at Missoula

Girls AA

Team scores: Missoula Sentinel 91, Helena 72, Billings West 71, Missoula Hellgate 70, Helena Capital 56.5, Kalispell Flathead 37, Bozeman 27.5, Butte 25, Kalispell Glacier 19, Belgrade 16, Missoula Big Sky 15, Billings Skyview 12, Bozeman Gallatin 9, Billings Senior 6. 

100: 1, Wolff, Jaeden, Billings Wes, 12.27. 2, Cassidy, Jordan, Belgrade, 12.68. 3, Knight, Alexis, Sentinel, 12.73. 4, Chirrick, Taylee, Billings Wes, 12.74. 5, Ping, Isabella, Billings Sen, 12.79. 6, Todorovich, Logan, Helena, 12.80. 

200: 1, Zentz, Odessa, Helena, 25.12. 2, Wolff, Jaeden, Billings Wes, 25.56. 3, Chirrick, Taylee, Billings Wes, 25.74. 4, Stayner, Brooke, Sentinel, 25.91. 5, Sheridan, Kathryn, Helena Capit, 26.10. 6, Ratz, Emily, Hellgate, 26.26. 

400: 1, Zentz, Odessa, Helena, 57.21. 2, Chirrick, Taylee, Billings Wes, 57.27. 3, Trudnowski, Anna, Butte, 58.45. 4, Burger, Hailey, Helena Capit, 58.81. 5, Lee, Cerise, Flathead, 59.86. 6, Grossman, Kaitlin, Billings Wes, 1:00.24. 

800: 1, Zentz, Odessa, Helena, 2:12.55. 2, Brooks, Sage, Hellgate, 2:17.09. 3, Ryan, Carly, Helena, 2:19.03. 4, Rumsey Eash, Lilli, Flathead, 2:19.14. 5, Sherman, Molly, Bozeman, 2:20.62. 6, Nielson, Hailey, Butte, 2:21.65.

1,600: 1, Brooks, Sage, Hellgate, 4:55.48. 2, May, Kensey, Hellgate, 5:00.43. 3, Kendrick, Abby, Hellgate, 5:04.39. 4, Rumsey Eash, Lilli, Flathead, 5:06.55. 5, McCormick, Natalie, Bozeman, 5:07.92. 6, Hull, Ellie, Bozeman, 5:09.54.

3,200: 1, May, Kensey, Hellgate, 10:47.19. 2, Perrin, Hannah, Flathead, 10:52.28. 3, Hull, Ellie, Bozeman, 10:59.16. 4, Kendrick, Abby, Hellgate, 11:02.45. 5, McCormick, Natalie, Bozeman, 11:02.95. 6, Burns, Hayley, Bozeman, 11:06.78.

100 hurdles: 1, Stayner, Brooke, Sentinel, 14.71. 2, Sheridan, Kathryn, Helena Capit, 15.21. 3, Todorovich, Logan, Helena, 15.36. 4, McElmurry, Emily, Sentinel, 15.41. 5, Brisendine, Taylor, Glacier, 15.51. 6, Burgess, Keara, Big Sky, 15.54.

300 hurdles: 1, Stayner, Brooke, Sentinel, 43.94. 2, Burgess, Keara, Big Sky, 45.64. 3, Sheridan, Kathryn, Helena Capit, 45.82. 4, Trudnowski, Anna, Butte, 46.02. 5, Gulick, Sidney, Glacier, 46.84. 6, Thompson, Skye, Flathead, 47.00.

400 relay: 1, Billings West 'A' (Davies, Chloe 11, Chirrick, Taylee 9, Wolff, Jaeden 11, Grossman, Kaitlin 11), 48.76. 2, Sentinel 'A' (Knight, Alexis 12, Knight, Sabryn 12, McElmurry, Audrey 12, Stayner, Brooke 11), 49.32. 3, Helena 'A' (Hamill, Katelyn 12, Root, Bailey 12, Zentz, Odessa 11, Todorovich, Logan 9), 49.47. 4, Flathead 'A' (Kubi, Akilah 10, Copping, Kelcey 10, Thompson, Skye 12, Barnes, Rylee 11), 50.09. 5, Helena Capital 'A' (Burger, Hailey 9, Linder, Isabelle 9, Sheridan, Jaymee 12, Sheridan, Kathryn 9), 50.19. 6, Hellgate 'A' (Moses, Hannah 10, Flamand, Hailey 11, Paffhausen, Perry 11, Ratz, Emily 12), 50.40. 

1,600 relay: 1, Billings West 'A' (Davies, Chloe 11, Bloyder, Ela 10, Grossman, Kaitlin 11, Chirrick, Taylee 9), 3:59.61. 2, Helena 'A' (Sommers, Kendyll 11, Hartnett, Kylie 11, Ryan, Carly 11, Zentz, Odessa 11), 4:00.85. 3, Flathead 'A' (Noland-Gillespie, Tori 12, Perrin, Hannah 12, Walker, Peyton 10, Lee, Cerise 11), 4:04.39. 4, Helena Capital 'A' (Burger, Hailey 9, Parriman, Kayla 10, Rohrer-Fitzhugh, Emma 12, Sheridan, Kathryn 9), 4:05.79. 5, Hellgate 'A' (Flamand, Hailey 11, Paffhausen, Perry 11, Ratz, Emily 12, Brooks, Sage 12), 4:06.80. 6, Gallatin 'A' (Andresen, Indigo 10, Macfarlane, Lilyann 11, Lynn, Keaton 11, Collins, Olivia 10), 4:07.75.

High jump: 1, Schonhoff, Hannah, Bozeman, 5-07. 2, Trudnowski, Anna, Butte, 5-06. 3, Nash, Jayden, Sentinel, 5-03. 3, Todorovich, Logan, Helena, 5-03. 5, Mayer, Macy, Bozeman, 5-01. 5, Bartsch, Paige, Helena Capit, 5-01. 

Pole vault: 1, Zimmerman, Emma, Billings Wes, 11-09. 2, Hansen, Libby, Helena Capit, 11-00. 3, Rohrer-Fitzhugh, Emma, Helena Capit, 10-06. 4, Pellandini, Matija, Billings Sen, 10-00. 5, Halverson, Hania, Flathead, 9-06. 6, Sheridan, Jaymee, Helena Capit, 9-06. 

Long jump: 1, Stayner, Brooke, Sentinel, 18-07. 2, McElmurry, Audrey, Sentinel, 18-03. 3, Brisendine, Taylor, Glacier, 17-11.25. 4, Grossman, Kaitlin, Billings Wes, 17-08.75. 5, Paffhausen, Perry, Hellgate, 17-07.25. 6, Oliver, Isabella, Bozeman, 17-03.25.

Triple jump: 1, McElmurry, Audrey, Sentinel, 39-07.50. 2, Brisendine, Taylor, Glacier, 39-04. 3, Trudnowski, Anna, Butte, 37-03.25. 4, McElmurry, Emily, Sentinel, 37-01. 5, Kellenberg, Ava, Sentinel, 35-08.25. 6, Mund, Alix, Hellgate, 35-06.

Shot put: 1, Parks, Mara, Hellgate, 38-05.75. 2, Kamps, Tesse, Gallatin, 38-00.50. 3, Christman, Aubrie, Helena, 37-04.50. 4, Mattfeldt, Sydney, Helena, 36-11.50. 5, Jenkins, Alison, Billings Sky, 36-05.50. 6, Gilman, Cameron, Glacier, 35-03.50. 

Discus: 1, Jenkins, Alison, Billings Sky, 120-03. 2, Haab, Amanda, Helena Capit, 117-00. 3, Eacker, Rebecca, Flathead, 116-08. 4, Batt, Avari, Big Sky, 114-04. 5, Fred, Hadlea, Big Sky, 112-05. 6, Lynch, Jenavieve, Bozeman, 111-08.

Javelin: 1, Jackson, Anja, Sentinel, 129-05. 2, Carter, Gracey, Belgrade, 123-07. 3, Thorpe, Elly, Hellgate, 115-05. 4, Gross, Carlie, Helena Capit, 114-11. 5, Bartsch, Paige, Helena Capit, 114-07. 6, Kuhn, Kennedy, Hellgate, 112-04.

Girls C

Team scores: Seeley-Swan 72, Hinsdale 42, Fort Benton 37, Plentywood 37, Manhattan Christian 36.5, Savage 33, Belt 33, Charlo 32, Saco 29, Fairview 29, Alberton-Superior 28, Noxon 19, West Yellowstone 16, Whitewater 10, Sunburst 10, Culbertson 8, Circle 8, Drummond 6, Twin Bridges 5, Westby-Grenora 5, Harlowton-Ryegate 5, Shields Valley 4, Scobey 4, Denton-Geyser-Stanford 2, North Star 2, Lincoln 2, Chinook 2, Froid-Medicine Lake 2, Big Sandy 2, Victor 1, Richey-Lambert 1, Broadus 2, Absarokee 1, Melstone 1, Darby 1, Hobson-Moore-Judith Gap .5. 

100: 1, Reuter, Brooke, Savage, 12.78. 2, Collins, Emilie, West Yellows, 12.93. 3, Fryberger, Carlee, Charlo, 13.01. 4, VanDyken, Jadyn, Manhattan Ch, 13.29. 5, Pereira, Isabella, Clark Fork, 13.34. 6, Planichek, Tandy, Absarokee, 13.46.

200: 1, Reuter, Brooke, Savage, 25.51*. 2, Collins, Emilie, West Yellows, 25.62*. 3, Fryberger, Carlee, Charlo, 26.15. 4, VanDyken, Jadyn, Manhattan Ch, 26.32. 5, Kuperus, Eliana, Manhattan Ch, 26.95. 6, Field, Elizabeth, Westby-Greno, 27.02. 

400: 1, Maughan, Sariah, Seeley-Swan, 58.32. 2, Reuter, Brooke, Savage, 58.36. 3, Paulson, Lindsey, Belt, 59.97. 4, VanDyken, Jadyn, Manhattan Ch, 1:00.09. 5, Field, Elizabeth, Westby-Greno, 1:00.21. 6, Giese, Aspen, Fort Benton, 1:00.34. 

800: 1, Maughan, Sariah, Seeley-Swan, 2:14.86*. 2, Paulson, Lindsey, Belt, 2:16.61. 3, Morgan, MacKenzie, Noxon, 2:19.29. 4, Fenley, Samantha, Harlowton/Ry, 2:21.78. 5, Field, Elizabeth, Westby-Greno, 2:22.77. 6, Lekvold, Gracee, Scobey, 2:24.78. 

1,600: 1, Paulson, Lindsey, Belt, 5:13.98. 2, Morgan, MacKenzie, Noxon, 5:19.39. 3, Kaul, Annie, Plentywood, 5:21.55. 4, Maughan, Sariah, Seeley-Swan, 5:24.57. 5, Lekvold, Gracee, Scobey, 5:26.14. 6, Fenley, Samantha, Harlowton/Ry, 5:29.97.

3,200: 1, Kaul, Annie, Plentywood, 11:50.12. 2, Paulson, Lindsey, Belt, 11:50.60. 3, Bellach, Ava, Manhattan Ch, 12:17.10. 4, Wasson, Kia, Whitewater, 12:19.99. 5, Terry, Anna, Chinook, 12:26.03. 6, Morgan, MacKenzie, Noxon, 12:27.14. 

100 hurdles: 1, Fryberger, Carlee, Charlo, 14.81*. 2, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, 15.01. 3, Kaul, Annie, Plentywood, 16.52. 4, Bucklin, Claire, North Toole, 16.58. 5, Wagoner, Eva, Big Sandy, 16.76. 6, Anderson, Amber, Darby, 16.79.

300 hurdles: 1, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, 46.34. 2, Fryberger, Carlee, Charlo, 46.63. 3, Bucklin, Claire, North Toole, 48.09. 4, Gackle, Grace, Circle, 48.25. 5, Reed, Kara, Denton-Geyse, 48.31. 6, Clark, Abby, Fort Benton, 48.61.

400 relay: 1, Seeley-Swan 'A' (Ayers, Hannah 11, Kovatch, Klaire 12, Maughan, Emily 10, Maughan, Sariah 11), 50.24. 2, Manhattan Christian 'A' (Kuperus, Eliana 12, Prester, Hailey 11, VanDyken, Jadyn 10, DeVries, Alexis 10), 50.77. 3, Clark Fork(Alberton/Superior 'A' (Pereira, Isabella 10, Patko, Molly 10, Green, Cassie 11, Reese, Sorren 11), 52.39. 4, Shields Valley 'A' (Willis, Sage 12, Croston, Jules 12, Fairchild, Morgan 11, Sager, Haven 11), 52.62. 5, Fort Benton 'A' (Giese, Emerson 10, Giese, Aspen 12, Clark, Sarah 9, Clark, Abby 12), 52.77. 6, Richey-Lambert 'A' (Gonsioroski, Gracelyn 9, Beyer, Makyya 11, Williams, ShaeLyn 9, Klempel, Jaylyn 11), 52.87.

1,600 relay: 1, Seeley-Swan 'A' (Maughan, Sariah 11, Conley, Kyla 10, Maughan, Emily 10, Kovatch, Klaire 12), 4:06.35. 2, Manhattan Christian 'A' (Kuperus, Eliana 12, Prester, Hailey 11, DeVries, Alexis 10, VanDyken, Jadyn 10), 4:11.96. 3, Fort Benton 'A' (Giese, Emerson 10, Clark, Abby 12, Clark, Sarah 9, Giese, Aspen 12), 4:17.35. 4, Noxon 'A' (Irgens, Skye 10, Swanson, Maygan 9, Brown, Emily 10, Morgan, MacKenzie 12), 4:20.87. 5, Clark Fork(Alberton/Superior 'A' (Pereira, Isabella 10, Green, Cassie 11, Patko, Molly 10, Reese, Sorren 11), 4:21.62. 6, Savage 'A' (Papka, Alexia 12, McPherson, Karley 9, Conradsen, Teah 10, Reuter, Brooke 9), 4:22.76. 

High jump: 1, Erickson, Teagan, Saco, 5-04. 2, Granbois, Abbey, Culbertson, 5-03. 3, Sampsen, Audrey, Plentywood, 5-02. 4, Kaiser, Callie, Twin Bridges, 5-00. 4, Clark, Abby, Fort Benton, 5-00. 6, Krehbiel, Leni, Melstone, 5-00. 

Pole vault: 1, Taylor, Teigan, Fairview, 10-06. 2, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, 10-06. 3, Erickson, Jaycee, Saco, 9-06. 3, Kaul, Annie, Plentywood, 9-06. 5, Sattoriva, Laynie, North Star, 9-00. 6, DeVries, Alexis, Manhattan Ch, 7-06. 6, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 7-06. 7, Wilson, Jasmine, Fort Benton, 7-06. 

Long jump: 1, Clark, Abby, Fort Benton, 17-03.50. 2, Giese, Aspen, Fort Benton, 17-00.50. 3, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, 16-11.75. 4, Erickson, Teagan, Saco, 16-10.25. 5, Maughan, Emily, Seeley-Swan, 15-11.75. 6, Schaffer, Zeason, Powder River, 15-09.75. 

Triple jump: 1, McColly, Kaitlyn, Hinsdale, 35-04. 2, Pereira, Isabella, Clark Fork(A, 35-00. 3, Erickson, Teagan, Saco, 34-11. 4, Reuter, Brooke, Savage, 33-10.75. 5, Fryberger, Carlee, Charlo, 33-09.50. 6, Alber, Cassidy, Victor, 33-05.25.

Shot put: 1, Gackle, Jadyn, Fairview, 37-05. 2, Kovatch, Klaire, Seeley-Swan, 37-03.75. 3, Cummings, Kelsee, Whitewater, 36-05.25. 4, Brensdal, Emma, Plentywood, 36-03.50. 5, Christofferson, Carolyne, Froid-Medicine L, 35-05.50. 6, Hopes, Scout, Fairview, 34-09.50. 

Discus: 1, Kovatch, Klaire, Seeley-Swan, 145-11. 2, Gackle, Jadyn, Fairview, 126-03. 3, Kalanick, Cloe, Fort Benton, 118-06. 4, Moline, Ryann, Circle, 118-04. 5, Weisner, Lindsey, Lincoln, 107-09. 6, Lords, Ahmia, Belt, 107-06. 

Javelin: 1, Reese, Sorren, Clark Fork(A, 128-03. 2, Kovatch, Klaire, Seeley-Swan, 123-07. 3, Struna, Jessie, Drummond, 114-11. 4, Erickson, Jaycee, Saco, 111-07. 5, Stockett, Bailey, Twin Bridges, 110-00. 6, Taylor, Carrie, Scobey, 109-09. 

Boys AA

Team scores: Missoula Sentinel 132, Butte 76, Missoula Hellgate 51, Missoula Big Sky 39, Kalispell Glacier 39, Billings West 35, Billings Senior 27, Great Falls CMR 27, Belgrade 25, Helena 18, Great Falls 18, Helena Capital 16, Bozeman 10, Bozeman Gallatin 9, Kalispell Flathead 5. 

100: 1, Huff, Tanner, Butte, 11.06. 2, Klucewich, Jace, Sentinel, 11.14. 3, Harris, Reed, Great Falls, 11.20. 4, Major, Evan, Belgrade, 11.25. 5, Dahlke, Noah, Gallatin, 11.36. 6, Macy, Tanner, Billings Sen, 11.44. 

200: 1, Huff, Tanner, Butte, 22.40. 2, Major, Evan, Belgrade, 22.48. 3, Macy, Tanner, Billings Sen, 22.91. 4, Neil, Ryan, Butte, 23.08. 5, Ceccacci, Joseph, Sentinel, 23.12. 6, Merrifield, Zach, Butte, 23.19. 

400: 1, Olson, Kade, Big Sky, 50.16. 2, Premo, Rafe, Charles M Ru, 50.91. 3, Lillard, Jeff, Glacier, 51.12. 4, Turner, Jake, Glacier, 51.62. 5, Sullivan, Luke, Helena Capit, 51.96. 6, Shaules, Colin, Sentinel, 52.10. 

800: 1, Fitzgerald, Ignatius, Hellgate, 1:56.00. 2, Wilkes, Bridger, Bozeman, 1:57.82. 3, Shaules, Colin, Sentinel, 1:58.35. 4, Ells, Sam, Glacier, 1:59.37. 5, Neil, Nathan, Bozeman, 2:00.07. 6, Crosby, Keagen, Sentinel, 2:00.76.

1,600: 1, Fitzgerald, Ignatius, Hellgate, 4:12.69. 2, Klumph, Tanner, Sentinel, 4:16.26. 3, Ells, Sam, Glacier, 4:18.75. 4, Mortenson, William, Sentinel, 4:22.29. 5, Crosby, Keagen, Sentinel, 4:25.16. 6, Triepke, Jackson, Hellgate, 4:26.79. 

3,200: 1, Mortenson, William, Sentinel, 9:16.74. 2, Klumph, Tanner, Sentinel, 9:23.70. 3, Colescott, Miles, Hellgate, 9:32.19. 4, Green, Chase, Sentinel, 9:40.83. 5, Harrington, Ryan, Great Falls, 9:43.70. 6, Johnson, Corbin, Sentinel, 9:44.49. 

110 hurdles: 1, Crews, Zac, Sentinel, 14.95. 2, Klumph, Drew, Sentinel, 15.24. 3, LaFurge, AJ, Charles M Ru, 15.30. 4, DeVries, Ryan, Billings Wes, 15.51. 5, Bernhardt, Caleb, Glacier, 15.56. 6, Gilman, Tyler, Gallatin, 15.72. 

300 hurdles: 1, Klumph, Drew, Sentinel, 40.20. 2, Bernhardt, Caleb, Glacier, 40.28. 3, Turner, Alex, Belgrade, 40.49. 4, Pierce, Jacob, Billings Wes, 40.64. 5, Gilman, Tyler, Gallatin, 40.71. 6, DeVries, Ryan, Billings Wes, 40.72. 

400 relay: 1, Butte 'A' (Huff, Tanner 12, Vetter, Christian 12, Richards, Rylan 12, Merrifield, Zach 12), 42.65. 2, Billings West 'A' (Dowler, Taco 11, Clarin, Tucker 12, DeLeon, Michael 11, Ambuehl, Clint 11), 43.89. 3, Sentinel 'A' (Klucewich, Jace 12, Crews, Zac 11, Beitz, Karsen 10, Ceccacci, Joseph 11), 43.94. 4, Belgrade 'A' (Yunker, Charles 12, Ruddick, Gage 11, Gordon, Tyler 12, Major, Evan 11), 43.95. 5, Great Falls 'A' (Longin, Rafe 10, Sullivan, Seamus 10, Hann, Ethan 12, Harris, Reed 10), 43.96. 6, Flathead 'A' (Prieto, Nate 11, Thornsberry, Brody 9, Burke, Trevor 10, Thomas, Alec 12), 43.97. 

1,600 relay: 1, Butte 'A' (Case, Colton 12, Huff, Tanner 12, Neil, Ryan 12, Hansen, Christian 12), 3:26.16. 2, Billings Senior 'A' (McLaughlin, Caleb 12, McClusky, Johnnie 12, Wynia, Ethan 12, Cedillo, Isaac 12), 3:27.54. 3, Big Sky 'A' (Marceau, Aiden 9, Hansen, Steeler 10, Bateman, Caden 11, Olson, Kade 12), 3:27.77. 4, Charles M Russell(Great Fall 'A' (Rodden, Anthony 12, Simonson, Jackson 11, Botti-Anderson, Daniel 12, Premo, Rafe 11), 3:28.76. 5, Helena 'A' (Brewer, Trystan 12, Christensen, Dallin 12, McGurran, Chase 11, Petre, Colter 10), 3:29.60. 6, Glacier 'A' (Turner, Jake 11, Lillard, Jeff 10, Sullivan, Connor 11, Stout, Xavier 10), 3:30.17. 

High jump: 1, Wade, Josh, Hellgate, 6-03. 2, Crews, Zac, Sentinel, 6-00. 2, Dupras, Rowley, Sentinel, 6-00. 4, Gurnsey, Cameron, Butte, 6-00. 5, Brown, Izayah, Charles M Ru, 6-00. 6, Snyder, Dylan, Butte, 6-00. 

Pole vault: 1, Palm, Caden, Billings Sen, 14-09. 2, Smalley, Josh, Big Sky, 14-06. 3, Blume, Brennen, Butte, 14-06. 4, Ridley, Traven, Billings Wes, 14-06. 5, Brisko, Alex, Helena Capit, 14-00. 6, Luce, Corbin, Helena, 13-06. 

Long jump: 1, Klucewich, Jace, Sentinel, 21-06.75. 2, Harris, Reed, Great Falls, 21-06. 3, Hansen, Christian, Butte, 20-10.50. 4, Cronenwett, Hunter, Helena Capit, 20-10.25. 5, Snyder, Dylan, Butte, 20-09.50. 6, Nunez, Gus, Charles M Ru, 19-09. 

Triple jump: 1, Hansen, Christian, Butte, 43-09.50. 2, Kauffman, Tate, Glacier, 42-08. 3, Sanders, Louis, Big Sky, 41-06.75. 4, Zink, Dylan, Flathead, 41-06.50. 5, Gordon, Tyler, Belgrade, 41-04.25. 6, Dupras, Rowley, Sentinel, 41-03.25. 

Shot put: 1, Goleman, Josh, Helena, 49-10.50. 2, Difort, Daniel, Sentinel, 47-10.25. 3, Triplett, JJ, Charles M Ru, 47-09.75. 4, Nilson, Tom, Hellgate, 47-02.75. 5, Meyer, Chaise, Big Sky, 46-11.50. 6, Janacaro, Colter, Big Sky, 44-05. 

Discus: 1, Cooney, Layne, Hellgate, 152-08. 2, Cunningham, Dylan, Helena Capit, 150-03. 3, Anderson, Jacob, Billings Wes, 149-10. 4, Goleman, Josh, Helena, 145-08. 5, Hickey, Cooper, Billings Sen, 142-06. 6, Yunker, Charles, Belgrade, 136-05. 

Javelin: 1, Crews, Zac, Sentinel, 176-08. 2, Hillis, Kane, Billings Wes, 166-11. 3, Sandberg, Cole, Big Sky, 166-02. 4, Cooley, Landry, Gallatin, 165-04. 5, Huff, Tanner, Butte, 165-00. 6, Evans, Marcus, Helena, 162-11. 

Boys C

Team scores: Fort Benton 74, Belt 45, Richey-Lambert 41, Seeley-Swan 38, Twin Bridges 36, Manhattan Christian 33, Simms 28, Plentywood 22, Harlowton-Ryegate 21.5, Chinook 17, Circle 16, Hobson-Moore-Judith Gap 16, Hinsdale 15.5, White Sulphur Springs 13, Noxon 12, Reed Point-Rapelje 12, Fairview 11, Park City 10, Lustre Christian 10, Scobey 9, Hot Springs 6, Cascade 6, Fromberg 6, Roberts 6, Valley Christian 4, Savage 4, Sheridan 4, St. Regis 4, Gardiner 2, Broadview-Lavina 2, Shields Valley 1, Drummond 1, Ennis 1. 

100: 1, Ullery, William, Fort Benton, 11.48. 2, Fitzpatrick, Chase, Twin Bridges, 11.53. 3, Evans, Kaimen, Belt, 11.66. 4, Idler, Loden, Hinsdale, 11.66. 5, Links, Stephen, Simms, 11.76. 6, Davis, Shaw, White Sulphu, 11.77. 

200: 1, Ullery, William, Fort Benton, 23.04. 2, Evans, Kaimen, Belt, 23.16. 3, Nelson, Dallin, Simms, 23.48. 4, Idler, Loden, Hinsdale, 23.57. 5, Fetter, Brenden, Chinook, 23.62. 6, Hoag, Owen, Seeley-Swan, 23.63. 

400: 1, Hoag, Owen, Seeley-Swan, 50.10. 2, Evans, Kaimen, Belt, 50.12. 3, Lockie, Hayden, Circle, 51.98. 4, Zimdars, Garrett, Park City, 52.37. 5, Lee, Jesse, Hinsdale, 52.41. 6, Hill, Tebarek, Manhattan Ch, 52.59. 

800: 1, Lockie, Hayden, Circle, 2:00.98. 2, Smith, Samuel, Richey-Lambe, 2:01.59. 3, Fenley, Ryan, Harlowton/Ry, 2:02.78. 4, Kenney, Matt, Manhattan Ch, 2:03.10. 5, Blankenship, Lee, Roberts, 2:04.80. 6, McDaniel, Aidan, Belt, 2:05.66. 

1,600: 1, Smith, Samuel, Richey-Lambe, 4:29.84. 2, Arthun, Oren, Manhattan Ch, 4:35.27. 3, Walhof, Devan, Manhattan Ch, 4:37.84. 4, Jassen, Asa, Belt, 4:40.44. 5, Fenley, Ryan, Harlowton/Ry, 4:42.25. 6, Karpstein, Lee, Broadview-La, 4:45.91. 

3,200: 1, Smith, Samuel, Richey-Lambe, 9:56.82. 2, Arthun, Oren, Manhattan Ch, 10:10.78. 3, Kenney, Matt, Manhattan Ch, 10:27.51. 4, Jassen, Asa, Belt, 10:30.32. 5, Jassen, Clayton, Belt, 10:34.81. 6, Karpstein, Lee, Broadview-La, 10:35.83. 

110 hurdles: 1, Smith, Tate, Twin Bridges, 15.62. 2, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 15.90. 3, Senner, Caleb, Richey-Lambe, 16.15. 4, Tuinstra, Nathan, Valley Chris, 16.55. 5, Lawson, Kyle, Hot Springs, 16.60. 6, Bryant, Samuel, Drummond, 16.69. 

300 hurdles: 1, Smith, Tate, Twin Bridges, 41.19. 2, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 42.47. 3, Senner, Caleb, Richey-Lambe, 42.51. 4, Lawson, Kyle, Hot Springs, 42.83. 5, Zimdars, Stockton, Park City, 42.88. 6, Inman, Braxton, Chinook, 42.94.

400 relay: 1, Simms 'A' (Flanagan, Gaven 9, Nelson, Dallin 12, McDowell, Carter 12, Links, Stephen 12), 44.12. 2, Fort Benton 'A' (Bird, Devin 11, Marais, Nick 12, Diekhans, Hayden 12, Ullery, William 12), 44.39. 3, Chinook 'A' (Fetter, Brenden 10, Niederegger, Toby 11, Inman, Braxton 10, Schoen, Tyler 10), 45.42. 4, Belt 'A' (Vogl, Bridger 10, Triplett, Ethan 9, Evans, Kaimen 12, Metrione, Garett 10), 45.61. 5, Fairview 'A' (Vitt, Jace 11, Vitt, Jaxon 9, Rice, Curt 9, Manuel, Martin 10), 45.80. 6, Harlowton/Ryegate 'A' (Mysse, Bergen 9, Hiner, Romulus 9, Blatter, Cole 11, Woldstad, Colter 11), 46.00. 

1,600 relay: 1, Fort Benton 'A' (Bird, Devin 11, Diekhans, Hayden 12, Marais, Nick 12, Ullery, William 12), 3:31.04*. 2, Belt 'A' (Vogl, Bridger 10, McDaniel, Aidan 12, Triplett, Ethan 9, Evans, Kaimen 12), 3:32.78*. 3, Simms 'A' (Flanagan, Gaven 9, McDowell, Carter 12, Hitchcock, Chad 12, Nelson, Dallin 12), 3:35.10*. 4, Park City 'A' (Zimdars, Stockton 10, Gauthier, Jake 11, Stepper, Holden 10, Zimdars, Garrett 12), 3:39.34*. 5, Harlowton/Ryegate 'A' (Glennie, Angus 9, Hiner, Romulus 9, Fenley, Ryan 12, Woldstad, Colter 11), 3:39.75*. 6, Seeley-Swan 'A' (Haines, Chase 11, Kovatch, Klayton 10, Hawkinson, Cannon 9, Hoag, Owen 10), 3:39.90*. 

High jump: 1, Hambira, Jasiah, Lustre Chris, 6-03. 2, Niederegger, Toby, Chinook, 6-02. 3, Woodall, Conner, Cascade, 6-00. 4, Davis, Sam, White Sulphu, 6-00. 5, Sanford, Andrew, St Regis, 5-10. 6, Lee, Jesse, Hinsdale, 5-10. 6, Blatter, Cole, Harlowton/Ry, 5-10.

Pole vault: 1, Thompson, Jace, Fort Benton, 13-00. 2, Braut, J.P., Scobey, 12-06. 3, Chandler, Mason, Plentywood, 11-06. 3, Idler, Loden, Hinsdale, 11-06. 3, VanHouten, Hartson, Sheridan, 11-06. 6, Southland, Devon, Scobey, 11-06. 

Long jump: 1, Marais, Nick, Fort Benton, 20-07.75. 2, Brusven, Cameron, Plentywood, 20-05.50. 3, Diekhans, Hayden, Fort Benton, 20-00. 4, Keating, Chase, Reed Point/R, 19-07.75. 5, Smith, Tate, Twin Bridges, 19-07.25. 6, Jenkins, Aidan, Shields Vall, 19-06.50. 

Triple jump: 1, Diekhans, Hayden, Fort Benton, 44-11. 2, Keating, Chase, Reed Point/R, 43-08. 3, Smith, Tate, Twin Bridges, 42-04.50. 4, Kosel, Benjamin, Roberts, 41-03.75. 5, Fenley, Ryan, Harlowton/Ry, 41-03.25. 6, Wilson, Noah, Ennis, 41-01.75.

Shot Put: 1, McDonald, Walker, Seeley-Swan, 52-08.25. 2, VanVleet, Cade, Noxon, 50-11.50. 3, Lorentz, Eric, Seeley-Swan, 47-11.50. 4, Thibert, Kaidin, Simms, 46-10.50. 5, Kerr, Kaden, White Sulphu, 44-07.50. 6, Lee, Jesse, Hinsdale, 44-05.50.

Discus: 1, McDonald, Walker, Seeley-Swan, 156-09. 2, Hardy, Paul, Fairview, 148-05. 3, Schlepp, Ethan, White Sulphu, 142-08. 4, VanVleet, Cade, Noxon, 140-07. 5, Rose, Taylor, Gardiner, 140-01. 6, Sharbono, Hunter, Fairview, 138-01.

Javelin: 1, Brusven, Cameron, Plentywood, 172-03. 2, Todhunter, Jason, Harlowton/Ry, 160-02. 3, Palacios, Sal, Fromberg, 157-07. 4, McPherson, Sloan, Savage, 155-00. 5, Ball, Caleb, St Regis, 151-10. 6, Cundiff, Tiegen, Richey-Lambe, 143-11. 

State A-B Track Meet

At Laurel Sports Complex

Girls A

Team scores: Laurel 97, Whitefish 76.5, Columbia Falls 54.5, Corvallis 43.5, Dillon (Beaverhead County) 41.5, Billings Central 41, Butte Central 40, Hamilton 30, Glendive 23, Lewistown 23, Ronan 20, Frenchtown 14, Stevensville 10, Sidney 6, Havre 3, Hardin 2, Libby 2.

100 meters: 1, #921 Zetooney, Brooke, Whitefish, 12.65. 2, #908 Ells, Mikenna, Whitefish, 12.67. 3, #111 Molvig, Molly, Billings Central Catholic, 12.68. 4, #114 Wahl, Kellan, Billings Central Catholic, 12.74. 5, #857 Hutchison, Claire, Stevensville, 13.01. 6, #191 Sempf, Ally, Columbia Falls, 13.15.

200: 1, #908 Ells, Mikenna, Whitefish, 26.07. 2, #111 Molvig, Molly, Billings Central Catholic, 26.13. 3, #114 Wahl, Kellan, Billings Central Catholic, 26.16. 4, #921 Zetooney, Brooke, Whitefish, 26.45. 5, #857 Hutchison, Claire, Stevensville, 26.85. 6, #566 Aby, Alyse, Laurel, 27.06.

400: 1, #908 Ells, Mikenna, Whitefish, 57.96. 2, #566 Aby, Alyse, Laurel, 59.42. 3, #568 Cook, Carly, Laurel, 1:00.47. 4, #857 Hutchison, Claire, Stevensville, 1:00.49. 5, #114 Wahl, Kellan, Billings Central Catholic, 1:00.54. 6, #111 Molvig, Molly, Billings Central Catholic, 1:00.61.

800: 1, #568 Cook, Carly, Laurel, 2:19.28. 2, #905 Cooke, Isabelle, Whitefish, 2:20.89. 3, #586 Timm, Grace, Laurel, 2:22.08. 4, #583 Mourich, Andria, Laurel, 2:23.72. 5, #453 Poulsen, Brynnli, Hamilton, 2:23.84. 6, #474 Moccasin, Ellyse, Hardin, 2:25.17.

1,600: 1, #180 Erickson, Lara, Columbia Falls, 5:14.43. 2, #181 Erickson, Siri, Columbia Falls, 5:21.99. 3, #586 Timm, Grace, Laurel, 5:22.09. 4, #583 Mourich, Andria, Laurel, 5:22.80. 5, #568 Cook, Carly, Laurel, 5:24.07. 6, #474 Moccasin, Ellyse, Hardin, 5:25.71.

3,200: 1, #180 Erickson, Lara, Columbia Falls, 11:28.30. 2, #181 Erickson, Siri, Columbia Falls, 11:50.27. 3, 245 Gleason, Katie, Corvallis, 12:00.35. 4, #586 Timm, Grace, Laurel, 12:00.79. 5, #453 Poulsen, Brynnli, Hamilton, 12:02.30. 6, #583 Mourich, Andria, Laurel, 12:08.35.

100 hurdles: 1, #148 McGree, Rileigh, Butte Central Catholic, 15.74. 2, #46 Shipman, Ainsley, Beaverhead County, 16.38. 3, #250 Lewis, Olivia, Corvallis, 16.52. 4, #360 Armstrong, Rylee, Fergus, 16.66. 5, #907 Ells, Hailey, Whitefish, 16.73. 6, #363 LePage, June, Fergus, 16.87.

300 hurdles: 1, #148 McGree, Rileigh, Butte Central Catholic, 46.09. 2, #907 Ells, Hailey, Whitefish, 46.15. 3, #250 Lewis, Olivia, Corvallis, 46.62. 4, #42 Petersen, Lauryn, Beaverhead County, 47.82. 5, #46 Shipman, Ainsley, Beaverhead County, 48.12. 6, #503 Filius, Sadie, Havre, 48.61.

400 relay: 1, Laurel 4:05.12. 2, Corvallis 4:09.58. 3, Columbia Falls 4:11.09. 4, Beaverhead County 15.10. 5, Billings Central Catholic 4:16.99. 6, Havre 4:17.79.

1,600 relay: 1, Laurel 4:05.12. 2, Corvallis 4:09.58. 3, Columbia Falls 4:11.09. 4, Beaverhead County 4:15.10. 5, Billings Central Catholic 4:16.99. 6, Havre 4:17.79.

High jump: 1, #769 Brooks, Lindsey, Ronan, 5-02. 2, #309 Nagle, Codi, Dawson County, J5-00. 2, #446 Crattey, Camas, Hamilton, J5-00. 4, #920 Wilde, Erin, Whitefish, J5-00. 5, #908 Ells, Mikenna, Whitefish, J5-00. 6, #46 Shipman, Ainsley, Beaverhead County, J4-10. 6, #907 Ells, Hailey, Whitefish, J4-10.

Pole vault: 1, #312 Wahl, Madison, Dawson County, 10-06. 2, #577 Leeds, Laney, Laurel, J10-06. 3, #306 Carney, Tiana, Dawson County, J10-06. 4, #113 Powell, Rebekah, Billings Central Catholic, 10-00. 5, #192 Sempf, Hannah, Columbia Falls, J10-00. 5, #246 Herbstritt, Kailen, Corvallis, J10-00.

Long jump: 1, #148 McGree, Rileigh, Butte Central Catholic, 17-08.75. 2, #46 Shipman, Ainsley, Beaverhead County, 16-10. 3, #360 Armstrong, Rylee, Fergus, 16-08.75. 4, #43 Petersen, Sydney, Beaverhead County, 16-08. 5, #611 Gilliam-Smith, Olivia, Libby, 16-07.75. 6, #858 Lewis, Ashton, Stevensville, 16-06.50.

Triple jump: 1, #46 Shipman, Ainsley, Beaverhead County, 36-08. 2, #587 Willis, Gracey, Laurel, 35-08. 3, #572 Gibbs, Kolby, Laurel, 35-04. 4, #182 Green, Alexis, Columbia Falls, 34-03. 5, #776 Ulutoa, Leina, Ronan, 34-01.75. 6, #41 Morast, Zoey, Beaverhead County, 33-10.50.

Shot put: 1, #371 Zimmer, Kylie, Fergus, 43-08.50. 2, #447 Dickemore, Katelyn, Hamilton, 40-07.25. 3, 249 Lewis, Madison, Corvallis, 39-11.25. 4, #390 Botkin, Kayla, Frenchtown, 36-07.75. 5, #399 Smith, Sadie, Frenchtown, 36-04.50. 6, #575 Harper, Teigan, Laurel, J36-04.50.

Discus: 1, #447 Dickemore, Katelyn, Hamilton, 138-10. 2, #390 Botkin, Kayla, Frenchtown, 129-05. 3, 826 Merritt, Ali, Sidney, 119-08. 4, #249 Lewis, Madison, Corvallis, 117-11. 5, #573 Graves, Bailey, Laurel, 117-08. 6, #856 Hazel, Crystal, Stevensville, 117-01.

Javelin: 1, #149 Moodry, Ella, Butte Central Catholic, 125-10. 2, #773 Lindquist, Rylie, Ronan, 121-10. 3, #573 Graves, Bailey, Laurel, 121-05. 4, #252 Powell, Brooke, Corvallis, 120-10. 5, #248 Jordan, Jenna, Corvallis, 119-09. 6, #456 Winkler, Mya, Hamilton, 115-01.

Boys A

Team scores: Hamilton 87, Dillon (Beaverhead County) 61, Hardin 53, Laurel 50, Billings Central 44, Frenchtown 39, Whitefish 32, Libby 23, Ronan 22, Corvallis 21, Stevensville 20, Sidney 17, Glendive 13, Livingston 11, Lewistown 10, Columbia Falls 8, Polson 6, Browning 6, East Helena 4.

100: 1, #955 Ping, Brock, Billings Central Catholic, 11.13. 2, #608 Webinger, Jakob, Laurel, 11.22. 3, #479 Bear Cloud, Hunter, Hardin, 11.37. 4, #614 Beagle, Jay, Libby, 11.43. 5, #50 Anderson, Treyton, Beaverhead County, 11.44. 6, #842 Sinks, Parker, Sidney, 11.60.

200: 1, #479 Bear Cloud, Hunter, Hardin, 22.13. 2, #608 Webinger, Jakob, Laurel, 22.51. 3, #614 Beagle, Jay, Libby, 22.59. 4, #50 Anderson, Treyton, Beaverhead County, 22.84. 5, #955 Ping, Brock, Billings Central Catholic, 22.88. 6, #202 Duval, Jace, Columbia Falls, 23.22.

400: 1, #614 Beagle, Jay, Libby, 49.38. 2, #122 Oven, Clay, Billings Central Catholic, 50.88. 3, #482 Little Light, Paul, Hardin, 51.12. 4, #374 Grover, Ashton, Fergus, 51.88. 5, #116 Boyd, Kade, Billings Central Catholic, 51.94. 6, #470 Taylor, Eli, Hamilton, 52.08.

800: 1, #464 Kirkland, Colter, Hamilton, 1:56.85. 2, #462 Cole, Lane, Hamilton, 1:58.17. 3, #142 Bockus, Jeremy, Browning, 1:58.90. 4, #481 Joe, Tayjon, Hardin, 2:02.01. 5, #490 Takes Enemy, Alduran, Hardin, 2:02.26. 6, #207 Role, Richard, Columbia Falls, 2:02.38.

1,600: 1, #464 Kirkland, Colter, Hamilton, 4:29.05. 2, #467 Purcell, Colter, Hamilton, 4:29.92. 3, #269 Wyche, Brinson, Corvallis, 4:31.43. 4, #462 Cole, Lane, Hamilton, 4:34.23. 5, #783 Irvine, Michael, Ronan, 4:35.36. 6, #481 Joe, Tayjon, Hardin, 4:37.58.

3,200: 1, #462 Cole, Lane, Hamilton, 9:49.00. 2, #269 Wyche, Brinson, Corvallis, 9:52.26. 3, #467 Purcell, Colter, Hamilton, 9:57.66. 4, #782 Heiner, Brant, Ronan, 10:02.21. 5, #494 Whiteman, Quaiden, Hardin, 10:10.12. 6, #730 Sloan, Mason, Polson, 10:10.42.

110 hurdles: 1, #50 Anderson, Treyton, Beaverhead County, 15.02. 2, #861 Beller, Kellan, Stevensville, 16.17. 3, #931 Smith, Bodie, Whitefish, 16.19. 4, #332 George, Moasas, East Helena, 16.20. 5, #593 Flemmon, Daylen, Laurel, 16.33. 6, #264 Read, Aiden, Corvallis, 16.51.

300 hurdles: 1, #50 Anderson, Treyton, Beaverhead County, 39.91. 2, #54 Graham, Daxon, Beaverhead County, 41.15. 3, #320 Harrington, Cody, Dawson County, 42.26. 4, #931 Smith, Bodie, Whitefish, 42.49. 5, #590 Burrows, Chase, Laurel, 42.95. 6, #56 Hansen, Caden, Beaverhead County, 43.04.

400 relay: 1, Laurel 42.79. 2, Hardin 43.62. 3, Frenchtown 43.65. 4, Beaverhead County 43.82. 5, Sidney 43.96. 6, Polson 44.03.

1,600 relay: 1, Hardin 3:25.33. 2, Hamilton 3:28.44. 3, Laurel 3:30.76. 4, Frenchtown 3:31.47. 5, Beaverhead County 3:32.38. 6, Whitefish 3:33.49.

High jump: 1, #117 Damjanovich, Derek, Billings Central Catholic, 6-02. 2, #403 Finley, Brandon, Frenchtown, J6-00. 2, #777 Cates, Payton, Ronan, J6-00. 4, #842 Sinks, Parker, Sidney, J6-00. 5, #613 Andersen, Trey, Libby, J6-00. 6, #315 Buckley, Parker, Dawson County, J6-00.

Pole vault: 1, #707 Bartz, Carter, Park, J13-06. 2, #834 Graves, Aden, Sidney, J12-06. 3, #464 Kirkland, Colter, Hamilton, J12-06. 4, #327 Storlie, Cole, Dawson County, J12-06. 5, #597 Gray, Lucas, Laurel, J12-00. 6, #616 Rose, Dawson, Libby, J12-00.

Long jump: 1, #608 Webinger, Jakob, Laurel, 20-09.25. 2, #122 Oven, Clay, Billings Central Catholic, 20-08. 3, #376 Marquart, Isiah, Fergus, 20-07.75. 4, #118 Hayden, Michael, Billings Central Catholic, 20-07.25. 5, #50 Anderson, Treyton, Beaverhead County, 20-06.50. 6, #931 Smith, Bodie, Whitefish, 20-05.75.

Triple jump: 1, #930 Menicke, Gabe, Whitefish, 44-03. 2, #781 Detwiler, Girma, Ronan, 43-05.75. 3, #417 White, Carter, Frenchtown, 43-00.50. 4, #479 Bear Cloud, Hunter, Hardin, 43-00.25. 5, #313 Basta, Riley, Dawson County, 42-04.75. 6, #712 Kokot, Payton, Park, 41-09.

Shot put: 1, #926 Holmquist, Talon, Whitefish, 52-03.50. 2, #407 Houlihan, Jake, Frenchtown, 50-07. 3, #400 Arthur, Tel, Frenchtown, 49-05. 4, #459 Burrows, Tyler, Hamilton, 45-11.50. 5, #864 Gum, Hunter, Stevensville, 45-11. 6, #844 Waters, Riley, Sidney, 45-09.

Discus: 1, #57 Hoffman, Callahan, Beaverhead County, 147-07. 2, #459 Burrows, Tyler, Hamilton, 147-06. 3, #206 Knapton, Allec, Columbia Falls, 146-02. 4, #465 Kutuey, Orion, Hamilton, 141-10. 5, #400 Arthur, Tel, Frenchtown, 141-05. 6, #835 Jackson, Riley, Sidney, 139-04.

Javelin: 1, #861 Beller, Kellan, Stevensville, 169-07. 2, #64 Truman, Cole, Beaverhead County, 165-00. 3, #262 Jessop, Jason, Corvallis, 164-04. 4, #728 Perez, Jonathan, Polson, 163-10. 5, #601 McNeil, Jace, Laurel, 157-08. 6, #785 Kelsch, Daniel, Ronan, 152-06.

Girls B

Team scores: Big Timber (Sweet Grass County) 67, Manhattan 62, Huntley Project 59, Colstrip 36, Baker 33, Choteau 32, Townsend (Broadwater) 31, Jeffersonb 29, Wolf Point 25, Bigfork 20, Glasgow 20, Malta 16, Three Forks 15, Columbus 12, Conrad 11, Shepherd 11, Poplar 9, Anaconda 8, Whitehall 6, Eureka (Lincoln County) 6, Fairfield 4, Red Lodge 4, St. Ignatius 4, Joliet 4, Florence-Carlton 2, Great Falls Central 1.

100: 1, #867 Boshart, Alyssa, Sweet Grass County, 12.90. 2, #550 Ronayne, Clare, Jefferson, 13.22. 3, #6 Pesanti, Cora, Anaconda, 13.32. 4, #30 Lutts, Ashlyn, Baker, 13.37. 5, #868 Cooley, Emily, Sweet Grass County, 13.46. 6, #942 Olson, Jewel, Wolf Point, 13.53.

200: 1, #942 Olson, Jewel, Wolf Point, 26.03. 2, #867 Boshart, Alyssa, Sweet Grass County, 26.10. 3, #686 Severson, Madeline, Manhattan, 26.62. 4, #550 Ronayne, Clare, Jefferson, 26.86. 5, #932 Whitehurst, Katie, Whitehall, 27.10. 6, #893 Murphy, Jasmyn, Three Forks, 27.36.

400: 1, #942 Olson, Jewel, Wolf Point, 58.34. 2, #686 Severson, Madeline, Manhattan, 58.68. 3, #867 Boshart, Alyssa, Sweet Grass County, 1:00.62. 4, #932 Whitehurst, Katie, Whitehall, 1:00.96. 5, #866 Aller, Aley, Sweet Grass County, 1:02.18. 6, #757 Reimer, Brayli, Red Lodge, 1:02.22.

800: 1, #215 Plymale, Kelsey, Columbus, 2:22.64. 2, #735 Gorder, Jazmin, Poplar, 2:23.99. 3, #158 Bieler, Ada, Choteau, 2:24.36. 4, #125 Christensen, Sarah, Broadwater, 2:24.81. 5, #30 Lutts, Ashlyn, Baker, 2:25.48. 6, #871 Ketchum, Kameryn, Sweet Grass County, 2:25.67.

1,600: 1, #129 Stolte, Emma, Broadwater, 5:17.47. 2, #158 Bieler, Ada, Choteau, 5:22.32. 3, #685 Hemenway, Hallie, Manhattan, 5:22.98. 4, #421 McKean, Iris, Glasgow, 5:31.95. 5, #215 Plymale, Kelsey, Columbus, 5:33.04. 6, #735 Gorder, Jazmin, Poplar, 5:33.76.

3,200: 1, #685 Hemenway, Hallie, Manhattan, 11:47.60. 2, #158 Bieler, Ada, Choteau, 11:54.61. 3, #874 Wood, Natalie, Sweet Grass County, 11:56.06. 4, #422 See, Emily, Glasgow, 12:07.34. 5, #421 McKean, Iris, Glasgow, 12:09.86. 6, #129 Stolte, Emma, Broadwater, 12:15.24.

100 hurdles: 1, #531 Murphy, Macee, Huntley Project, 15.73. 2, #687 Severson, Olleca, Manhattan, 16.07. 3, #130 Vandenacre, Havyn, Broadwater, 16.66. 4, #345 Maddox, Cheyenne, Fairfield, 16.77. 5, #867 Boshart, Alyssa, Sweet Grass County, 16.83. 6, #753 Evenson, Emma, Red Lodge, 16.99.

300 hurdles: 1, #130 Vandenacre, Havyn, Broadwater, 46.15. 2, #171 Bradley, Gracie, Colstrip, 46.22. 3, #687 Severson, Olleca, Manhattan, 47.07. 4, #893 Murphy, Jasmyn, Three Forks, 47.40. 5, #531 Murphy, Macee, Huntley Project, 47.85. 6, #757 Reimer, Brayli, Red Lodge, 48.08.

400 relay: 1, Sweet Grass County 50.38. 2, Baker 50.55. 3, Jefferson 50.68. 4, Bigfork 50.77. 5, Shepherd 50.89. 6, Conrad 50.97.

1,600 relay: 1, Bigfork 4:10.11. 2, Manhattan 4:10.16. 3, Baker 4:10.46. 4, Sweet Grass County 4:13.42. 5, Jefferson 4:16.94. 6, Huntley Project 4:17.57.

High jump: 1, #868 Cooley, Emily, Sweet Grass County, J5-04. 2, #524 Cooper, Hannah, Huntley Project, J5-02. 3, #622 Stanger, Remmi, Lincoln County, J5-00. 4, #562 Warburton, Savana, Joliet, J5-00. 5, #170 Bends, Kadie, Colstrip, J4-10. 6, #84 Turner, Inga, Bigfork, J4-10.

Pole vault: 1, #229 Erickson, Breauna, Conrad, 10-03. 2, #419 Graham, Tyann, Glasgow, 9-00. 3, #528 Lindeen, Delayne, Huntley Project, J9-00. 4, #523 Christman, Hannah, Huntley Project, J9-00. 5, #423 Stone, Eve, Glasgow, J8-06. 6, #753 Evenson, Emma, Red Lodge, J8-06.

Long jump: 1, #893 Murphy, Jasmyn, Three Forks, 17-00.25. 2, #686 Severson, Madeline, Manhattan, 16-08.25. 3, #868 Cooley, Emily, Sweet Grass County, 16-04. 4, #846 Brander, Sydney, St Ignatius, 16-03.50. 5, #26 Afrank, Saraya, Baker, 16-02.50. 6, #29 Janeway, Peyton, Baker, 15-11.75.

Triple jump: 1, #667 Smith, Erica, Malta, 34-06. 2, #548 McCauley, Emma, Jefferson, 34-02.25. 3, #29 Janeway, Peyton, Baker, 34-01.75. 4, #31 Ploeger, Anika, Baker, 33-09.75. 5, #687 Severson, Olleca, Manhattan, 33-08.75. 6, #551 Stiles, Hailee, Jefferson, 33-05.75.

Shot put: 1, #176 Whitedirt, Jamie, Colstrip, 42-10. 2, #173 Rogers, Talen, Colstrip, 39-04.25. 3, #524 Cooper, Hannah, Huntley Project, 38-03.50. 4, #75 Nadeau, Scout, Bigfork, 37-01.25. 5, #666 Siewing, Tia, Malta, 35-10.75. 6, #807 Ekness, Faith, Shepherd, 34-08.50.

Discus: 1, #532 Sedgwick, Tristen, Huntley Project, 128-02. 2, #176 Whitedirt, Jamie, Colstrip, 116-10. 3, #529 McClenning, Brooke, Huntley Project, 116-03. 4, #665 Lefdahl, Skylie, Malta, 108-02. 5, #379 Boehm, Kendall, Florence-Carlton, 106-10. 6, #437 Baker, Audrey, Great Falls Central Catholic, 106-09.

Javelin: 1, #159 Grove, Sadie, Choteau, 123-04. 2, #806 Carroll, Ashley, Shepherd, 117-11. 3, #532 Sedgwick, Tristen, Huntley Project, J115-06. 4, #941 MacDonald, Katelyn, Wolf Point, J115-06. 5, #7 Sullivan, Mia, Anaconda, 114-04. 6, #65 Albert, Zoey, Bigfork, 113-08.

Boys B

Team scores: Jefferson 62, Missoula Loyola 48, Manhattan 45, Huntley Project 42, Townsend (Broadwater) 40, Bigfork 35, Red Lodge 31, Wolf Point 30, Columbus 27, Thompson Falls 26, Cut Bank 20, Florence-Carlton 20, St. Ignatius 18, Eureka (Lincoln County) 17, Big Timber (Sweet Grass County) 12, Deer Lodge (Powell County) 10, Fairfield 6, Whitehall 6, Malta 6, Shelby 4, Baker 4, Conrad 4, Glasgow 4, Great Falls Central 4, Anaconda 2, Three Forks 2, Lodge Grass 2, Poplar 1, Colstrip 1.

100: 1, #656 Palma, Ridger, Loyola-Sacred Heart, 11.45. 2, #140 Vandenacre, Gavin, Broadwater, 11.48. 3, #761 Jetmore, Jay, Red Lodge, 11.63. 4, #561 Visser, Joey, Jefferson, 11.70. 5, #624 Butts, Joshua, Lincoln County, J11.76. 6, #696 Swan, Michael, Manhattan, J11.76.

200: 1, #656 Palma, Ridger, Loyola-Sacred Heart, 22.60. 2, #696 Swan, Michael, Manhattan, 22.74. 3, #222 Martinez, Colby, Columbus, 22.96. 4, #761 Jetmore, Jay, Red Lodge, 23.11. 5, #140 Vandenacre, Gavin, Broadwater, 23.20. 6, #220 Hanser, John, Columbus, 23.26.

400: 1, #689 Barney, Wyatt, Manhattan, 49.54. 2, #656 Palma, Ridger, Loyola-Sacred Heart, 49.74. 3, #875 Ferguson, Ty, Sweet Grass County, 50.50. 4, #140 Vandenacre, Gavin, Broadwater, 50.73. 5, #696 Swan, Michael, Manhattan, 50.94. 6, #761 Jetmore, Jay, Red Lodge, 51.08.

800: 1, #689 Barney, Wyatt, Manhattan, 1:55.82. 2, #944 Ackerman, Zander, Wolf Point, 1:58.90. 3, #850 Rush, Andrew, St Ignatius, 1:59.25. 4, #628 Smith, Gunnar, Lincoln County, 1:59.85. 5, #387 Waller, Cadence, Florence-Carlton, 2:00.93. 6, #544 Nelson, Alex, Huntley Project, 2:01.91.

1,600: 1, #944 Ackerman, Zander, Wolf Point, 4:31.02. 2, #850 Rush, Andrew, St Ignatius, 4:33.81. 3, 382 Gale, Nathaniel, Florence-Carlton, 4:34.14. 4, #890 Morgan, Justin, Thompson Falls, 4:34.17. 5, #96 Jensen, Jack, Bigfork, 4:34.78. 6, #540 Graves, Kevin, Huntley Project, 4:41.12.

3,200: 1, #944 Ackerman, Zander, Wolf Point, 9:47.86. 2, #890 Morgan, Justin, Thompson Falls, 9:54.09. 3, #382 Gale, Nathaniel, Florence-Carlton, 10:10.96. 4, #850 Rush, Andrew, St Ignatius, 10:12.99. 5, #951 Summers, Peyton, Wolf Point, 10:15.95. 6, #694 Meeker, Luke, Manhattan, 10:24.75.

110 hurdles: 1, #555 Morris, Braden, Jefferson, 15.33. 2, #91 Epperly, Isak, Bigfork, 15.40. 3, #557 Root, Dylan, Jefferson, 15.59. 4, #140 Vandenacre, Gavin, Broadwater, 15.62. 5, #764 Quenzer, Skyler, Red Lodge, 16.22. 6, #90 Duke, Wyatt, Bigfork, 16.23.

300 hurdles: 1, #561 Visser, Joey, Jefferson, 39.85. 2, #555 Morris, Braden, Jefferson, 39.86. 3, #139 Sweat, Dawson, Broadwater, 41.06. 4, #557 Root, Dylan, Jefferson, 42.10. 5, #766 Reynolds, Owen, Red Lodge, 42.14. 6, #623 Buckingham, Jacob, Lincoln County, 42.40.

400 relay: 1, Loyola-Sacred Heart 43.77. 2, Broadwater 43.92. 3, Columbus 44.09. 4, Bigfork 44.36. 5, Red Lodge 44.63. 6, Huntley Project 44.71.

1,600 relay: 1, Manhattan 3:29.00. 2, Broadwater 3:31.28. 3, Red Lodge 3:32.60. 4, Columbus 3:33.60. 5, Lincoln County 3:33.70. 6, Huntley Project 3:34.00.

High jump: 1, #535 Bouchard, Noah, Huntley Project, 6-04. 2, #303 Seewald, Bauer, Cut Bank, J6-02. 3, #90 Duke, Wyatt, Bigfork, J6-02. 4, #802 Reynolds, Rhett, Shelby, J6-02. 5, #902 Long, Owen, Three Forks, J6-00. 6, #177 Casterline, Tyce, Colstrip, J6-00.

Pole vault: 1, #100 Osborne, Seth, Bigfork, J13-09. 2, #760 Jacobsen, Spencer, Red Lodge, J13-09. 3, #539 Donally, Luke, Huntley Project, J13-06. 4, #425 Bailey, Stephen, Glasgow, J12-06. 5, #442 Tarum, Jackson, Great Falls Central Catholic, J12-06. 6, #542 Lindeen, Dawson, Huntley Project, J12-00.

Long jump: 1, #222 Martinez, Colby, Columbus, 21-04. 2, #655 McMillion, Gordon, Loyola-Sacred Heart, 21-00.50. 3, #355 Mills, Gavin, Fairfield, 20-08.25. 4, #87 Benn, Cormac, Bigfork, 20-04.75. 5, #696 Swan, Michael, Manhattan, 20-02. 6, #303 Seewald, Bauer, Cut Bank, 20-00.50.

Triple jump: 1, #303 Seewald, Bauer, Cut Bank, 42-00.25. 2, #555 Morris, Braden, Jefferson, 41-06.50. 3, #878 Mosness, Trevor, Sweet Grass County, 41-04. 4, #36 Steen, Donnie, Baker, 41-00.75. 5, #658 Walker, Grady, Loyola-Sacred Heart, 40-10. 6, #693 Jones, Wyatt, Manhattan, 40-09.50.

Shot put: 1, #886 Burk, Cody, Thompson Falls, J49-11. 2, #558 Rykal, Wade, Jefferson, J49-11. 3, #676 Salsbery, Cash, Malta, 49-00.25. 4, #236 Doty, Mark, Conrad, 48-04.75. 5, #641 Brien, Jacob, Lodge Grass, 47-06.75. 6, #536 Buchanan, Stanley, Huntley Project, 47-04.

Discus: 1, #536 Buchanan, Stanley, Huntley Project, 149-00. 2, #749 Thompson, Aidan, Powell County, 138-05. 3, #934 Smith, Dylan, Whitehall, 136-04. 4, #886 Burk, Cody, Thompson Falls, 136-01. 5, #14 Hoiland, Rian, Anaconda, 129-01. 6, #297 Gallagher, Jeremy, Cut Bank, 123-11.

Javelin: 1, #535 Bouchard, Noah, Huntley Project, 166-04. 2, #627 Kindel, Joseph, Lincoln County, 164-00. 3, #385 Maki, Luke, Florence-Carlton, 158-04. 4, #555 Morris, Braden, Jefferson, 158-00. 5, #745 Freeman, Brodey, Powell County, 155-00. 6, #737 Pribbernow, Tyler, Poplar, 151-07.

Load comments