Class A

Southeast Conference

All-state: Cindy Gray, Jr., Billings Central; Keeli Harris, Jr., Laurel; Abby Kokot, Sr., Livingston; Olivia Moten-Schell, Sr., Billings Central; Alyssa Pretty Weasel, Jr., Hardin.

All-Conference

First team: Natalie Edgar, Sr., Hardin; Cindy Gray, Jr., Billings Central; Keeli Harris, Jr., Laurel; Abby Kokot, Sr., Livingston; Olivia Moten-Schell, Sr., Billings Central; Alyssa Pretty Weasal, Jr., Hardin.

Second team: Nicole Green, Sr., Hardin; Shania Johnson, Sr., Livingston; Kristina Schafer, Sr., Billings Central; Terran Speake, Jr., Livingston; Maria Stewart, So., Billings Central; Sophia Timm, Jr., Laurel.

Honorable mention: Brylea Beye, Sr., Livingston; Symphony Fike, Sr., Laurel; Bailey Graves, So., Laurel; Jonna Lind, Jr., Hardin.

Class B State Tournament Team

MVP: Addison Hultgren, setter, Sr., Huntley Project

First team: Addison Hultgren, S, Sr., Huntley Project; Emily Poole, OH, Sr., Huntley Project; Makenna Bushman, MH, Jr., Joliet; Alana Graves, MH, Sr., Huntley Project; Shayla Webber, OH/S, Sr., Joliet; Joelle Luoma, OH, Sr., Joliet; Sarah Hopcroft, OH, Sr., Florence.

Second team: Macee Murphy, OPP, So., Huntley Project; Sara Sumner, L, Sr., Huntley Project; Skyler Wright, OH, Jr., Joliet; Josie Hasler, OH, So., Huntley Project; Brooke Miller, L, Sr., Joliet; Jacklyn Balfourd, OH, Sr., Florence; Christine Funk, OH/S, Jr., Choteau.

Honorable mention: Josee Krum, MH, Jr., Huntley Project; Nicole Krone, OH, Sr., Choteau; Peyton Vogl, MH, Sr., Townsend; Taylor Noyes, S, Sr., Townsend; Emma Stensrud, MH, Sr., Florence; Maddison Underdal, MH, Jr., Shelby; Kyelynn Coombe, OH, So., Joliet.

2B

All-State: Keely Fossum, Glasgow, Sr.; Rachelle Glaser, Glasgow, Jr.; Nevaeh Spotted Eagle, Harlem, Sr.

All-Conference

First team: Sarah Billmayer, Harlem, Sr.; Keely Fossum, Glasgow, Sr.; Rachelle Glaser, Glasgow, Jr.; Lindsey Nefzger, Wolf Point, Sr.; Taylor Pederson, Glasgow, Sr.; Taeshon Scheaffer, Harlem, Sr.; Nevaeh Spotted Eagle, Harlem, Sr.

Second team: Aspen Baker, Harlem, Sr.; Kylie Hunter, Malta, Jr.; Tori Nygard, Wolf Point, Sr.; Anika Peters, Glasgow, Sr.; Laura Ross, Glasgow, Sr.; Layla Skidmore, Harlem, Sr.; Sasha Youngman, Poplar, Sr.

5B

All-State: Taylor Noyes, Sr., Townsend; Peyton Vogl, Sr., Townsend; Erika Davis, Sr., Manhattan.

All-Conference

First team: Taylor Noyes, Sr., Townsend; Peyton Vogl, Sr., Townsend; Erika Davis, Sr., Manhattan; Mykala Edmisten, Sr., Jefferson; Meagan Johnson, Jr., Whitehall; Erin Welter, Sr.., Three Forks; Jolie Wood, Sr., Big Timber.

Second team: Cayli Chapman, So., Manhattan; Kendra Klapan, Jr., Whitehall; Amy Grevios, Sr., Manhattan; Kirstin Klompien, Sr., Three Forks; Oliviah Westervelt, So., Manhattan; Zoe Everett, Sr., Townsend; Dakota Edmisten, So., Jefferson.

4C

All-state: Emily Adkins, Jr., Bridger; Jenna Kallevig, Jr., Bridger; Carlee Blodgett, Sr., Reed Point-Rapelje; Kyra Kroll, Jr., Bridger; Sami Fusco, Sr., Bridger; Emma DeVries, Jr., Roberts; Kimberly Bear, Jr., Roberts; Brooklyn Ragland, Jr., Custer-Hysham.

All-Conference

First team: Emily Adkins, Jr., Bridger; Jenna Kallevig, Jr., Bridger; Carlee Blodgett, Sr., Reed Point-Rapelje; Kyra Kroll, Jr., Bridger; Sami Fusco, Sr., Bridger; Emma DeVries, Jr., Roberts; Kimberly Bear, Jr., Roberts; Brooklyn Ragland, Jr., Custer-Hysham; Hope Buessing, Jr., Bridger.

Second team: Mckenzie Pitts, Jr., Roberts; Lexi Meier, Sr., Absarokee; Bentley Bertolino, Fr., Roberts; Hayley Story, Sr., Park City; Mckenzie Morrison, Jr., Custer-Hysham; Keara Young, Jr., Absarokee; Kaiya Holmquist, Sr., Absarokee; Hannah Yochum, So., Custer-Hysham; Siera Guffey, So., Fromberg.

5C

All-State: Dyauni Boyce, Roy-Winifred; Olivia Geer, Roy-Winifred; Draya Wacker, Melstone.

All-Conference

First team: Dyauni Boyce, Roy-Winifred; Olivia Geer, Roy-Winifred; Draya Wacker, Melstone; Allison Wertheimer, Hobson-Moore-Judith Gap; Hanna Matovich, Grass Range-Winnett; Trinity Edwards, Roy-Winifred;.Keeley Chrest, Harlowton.

Second team: Dakota Auck, Hobson-Moore-Judith Gap; Karli Lane, Harlowton; Cassie Smith, Roy-Winifred; Sydney Von Bergen, Denton-Geyser-Stanford; Tia Stahl, Grass Range-Winnett; Koye Rindal, Melstone; Becca DeMars, Roy-Winifred.

6C

All-state: Delaney Kellam, Jr., Chinook; Ginger Hauer, Jr., Chinook; Olivia King, Sr., North Star.

All-Conference

First team: Delaney Kellam, Jr., Chinook; Ginger Hauer, Jr., Chinook; Olivia King, Sr., North Star; Kenidee Wolery, Jr., North Star; Amanda Cline, Sr., Big Sandy; Tatum Hull, So., Chester-Joplin-Inverness.

Second team: Zayna Henderson, Jr., Box Elder; Shayla Borlaug, Jr., North Star; Saige Scheresky-O'Neil, Sr., North Star; Jayden Miller, Jr., Chinook; Sam May, Sr., Chester-Joplin-Inverness; Lainey Gregory, Sr., Big Sandy.

Load comments